Be.Eco

Be.Eco 2022 – Podsumowanie

Rok 2022 w Fundacji Digital University rozpoczął się inauguracją Ogólnopolskiego Programu Edukacyjnego Be.Eco.

W programie  tworzymy społeczność skupioną wokół ekologii, wspieramy edukację ekologiczną i klimatyczną, inspirujemy do podejmowania działań na rzecz realizacji celów  zrównoważonego rozwoju.

        

W 1.edycji Be.Eco – od stycznia do czerwca – wzięło udział 1340 szkół; dotarliśmy do 33 710 uczniów i nauczycieli, którzy korzystali z przygotowanych scenariuszy lekcji i innych materiałów edukacyjnych; uczestniczyli w turnieju wiedzy ekologicznej, konkursie filmowym oraz w badaniu świadomości ekologicznej. Raporty z I edycji są do pobrania tu: Raporty – Be.Eco (beeco.edu.pl) 

2.edycja Be.Eco jest już na półmetku. Zainaugurowaliśmy ją serią warsztatów dla nauczycieli na temat Bioróżnorodności prowadzonych w ramach wędrownego festiwalu Miedzianka po drodze.  

Od września do grudnia odbyło się 16 szkoleń eksperckich na tematy dotyczące: Odpowiedzialnej mody, Hiperkonsumpcjonizmu, Eko żywności, Greenwashingu, Ekomobilności, Ograniczania skutków deficytu natury (Warsztat: Zielona Szkoła), Bioróżnorodności, Zanieczyszczenia środowiska, Idei cyrkularności, Zero waste i zasad 4 R  (O BE.ECO – Be.Eco (beeco.edu.pl)) 

Nowością w 2. edycji Be.Eco jest bezpłatna platforma edukacyjna, gdzie na żywo odbywają się webinaria i warsztaty z wybitnymi ekspertami, z możliwością  korzystania z nagrań z tych spotkań. Nauczyciele zarejestrowani na  platformie mają dostęp do wielu dodatkowych materiałów edukacyjnych i inspiracyjnych oraz otrzymują zaświadczenia uczestnictwa w szkoleniach. Szkoły będące w programie mają szansę zdobyć granty na działania ekologiczne oraz Certyfikat Szkoły Przyjaznej ŚrodowiskuCertyfikaty – Be.Eco (beeco.edu.pl)) 

We wrześniu miała miejsce Międzynarodowa Konferencja Masters & Robots – Youth Edition, organizowana przez Digital University. Uczniowie ze szkół zgłoszonych do programu mogli wysłuchać wykładów wybitnych mówców i ekspertów, m.in. Billa Mc Kibbena –znanego działacza ekologicznego, dziennikarza i autora książek, w tym: The End of Nature – traktującej o zmianach klimatu, a następnie zorganizować debatę szkolną. 

1 grudnia ruszyła ogólnopolska akcja wspierająca promocję idei cyrkularności stanowiąca pierwsze z serii eko wyzwanie dla szkół organizowane wspólnie z Partnerem programu –  Ubrania Do Oddania, która trwa do końca stycznia (Eko Wyzwania – Be.Eco (beeco.edu.pl)) 

 15 grudnia wystartował Ogólnopolski Konkurs Filmowy dla dzieci i młodziezy szkolnej pt.: Eko Moda. Prace konkursowe można przesyłać do 15 stycznia (Konkurs – Be.Eco (beeco.edu.pl)) 

Program Be.Eco zdobył niedawno prestiżowe międzynarodwe wyróżnienie: Global Impact Award przyznane przez  Singularity Group Program Be.Eco laureatem Global Impact Award 2022! – Be.Eco (beeco.edu.pl). 

Nie byłoby tego sukcesu bez wsparcia Partnerów Be.Eco, zwłaszcza Partnera Głównego Be. Eco – Fundacji Deloitte Polska oraz partnerów strategicznych: Knauf Insulation, Inter Cars Foundation / Fundacja Inter Cars i BNP Paribas Bank Polska (w 1.edycji), a także partnerów merytorycznych: Fundacji Grunt od nowa, Who Will Save The Planet, i wspierającego  nas od samego początku stowarzyszenia Rodzice dla klimatu – Parents for Future PL.  

Dziękujemy za to wsparcie wszystkim Partnerom Be.Eco, a także wszystkim Ekspertom i Ekspertkom oraz Ambasadorkom i Ambasadorom, którzy podobnie jak My w fundacji wierzą w moc edukacji! O BE.ECO – Be.Eco (beeco.edu.pl).

W 2023 roku  rozwijamy skrzydła! 

Zapraszamy do aktywnego udziału w programie: korzystania z wiedzy i materiałów edukacyjnych oraz udziału w eko wyzwaniach, konkursach, badaniu  i turnieju wiedzy eko!

Bądźcie EKO na co dzień – razem z Zespołem Fundacji Digital University i Programu Be. Eco!