Be.Eco

Eko

Podejmij eko wyzwanie ze swoją klasą / szkołą i graj o nagrody!

Od października 2022 do maja 2023 na naszej stronie i w mediach społecznościowych znajdziesz pomysły na eko wyzwania dla szkoły / klasy . Uczestnicy programu otrzymają również informację mailową. 

 

Zaglądajcie do KALENDARZA WYDARZEŃ BE.ECO po szczegóły

Bądźcie eko na codzień! Wykażcie się kreatywnością i wygrywajcie!  

Pokażcie, że jesteście szkołą przyjazną środowisku! 

Weź udział w ogólnopolskiej akcji i promuj ideę cyrkularności!

Zbieraj! Wymieniaj! Pomagaj! Wygrywaj!

Wraz z partnerem akcji Ubrania do Oddania zachęcamy szkoły do wzięcia udziału w wielkim eko wyzwaniu promującym proekologiczną ideę cyrkularności, a przy okazji wsparcia działań Fundacji Digital University na rzecz młodych kobiet ze środowisk zagrożonych wykluczeniem w ramach programu Uniwersytet Sukcesu.

Na czym polega akcja? >>>

Zadaniem każdej szkoły lub klasy jest zebranie minimum tylu kilogramów ubrań i dodatków, ile osób uczniowskich do niej uczęszcza.

To doskonała okazja, aby przejrzeć szafę i oddać niepotrzebne rzeczy w dobrym celu. W ramach akcji każdy 1 kg przekazanej odzieży zostanie przeliczony na 1 zł wsparcia na rzecz młodych dziewczyn ze środowisk zagrożonych wykluczeniem

Co zbieramy? >>>

Ubrania damskie, męskie i dziecięce, torebki i plecaki, bieliznę, akcesoria (rękawiczki, paski, czapki itd.), zabawki, buty połączone w pary, biżuterię oraz tekstylia domowe (koce, obrusy).

Działania: zbiórka, wymianka i wysyłka >>>

 1. Zorganizujcie zbiórkę
 2. Zróbcie wymiankę ubrań
 3. Przekażcie pozostałe ubrania i akcesoria za pośrednictwem kuriera do Ubrania do oddania (patrz: Instrukcja założenia konta i zamówienia bezpłatnego kuriera oraz zasady poniżej)
 4. Udokumentujcie akcję zdjęciami/wideo/opisem – pochwalcie się nimi na stronie internetowej/mediach społecznościowych szkoł

Promuj ideę cyrkularności, bądź eko i zdobywaj nagrody >>>

Znamy już wyniki!

 

 

ZWYCIĘSKIE SZKOŁY

1 miejsce: Szkoła Podstawowa im. Wacława Nałkowskiego w Nowodworze 

2 miejsce: Szkoła Podstawowa nr 9 w Siedlcach 

3 miejsce: Szkoła Podstawowa nr 4 im. Stanisława Wyspiańskiego w Skawinie 

 

WYRÓŻNIENIA

Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi Nr 5 im. Henryka Sienkiewicza w Myszkowie

Prywatna Szkoła Podstawowa „Akademia Językowa” z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Ludwika Łazarza Zamenhofa

Publiczna Szkoła Podstawowa im. Adama Mickiewicza w Borze Zajacińskim

Zespół Szkół Specjalnych im. J. Twardowskiego 

Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna w Zespole Szkół Muzycznych im. Michała Spisaka

Szkoła Podstawowa w Wielkich Radowiskach


Doceniamy zaangażowanie uczniów i szkolnych koordynatorów – cieszymy się, że idea cyrkularności zagościła w Waszej szkole!

SERDECZNIE GRATULUJEMY!

Nagrody: 

 1. Pierwsze 3 szkoły, które zbiorą w terminie do 30.01.2023 i przekażą za pośrednictwem darmowego kuriera do Ubrania Do Oddania  najwięcej kilogramów odzieży, otrzymają nagrodę główną w postaci spotkania i warsztatów z tematu odpowiedzialnej mody pt. “Jak Cię widzą tak Cię piszą” z Zosią Zochniak – ekspertką UN Global Compact ds. Strategii UE na rzecz wyrobów włókienniczych o obiegu zamkniętym i ambasadorką programu Be.Eco.
 2. Szkoły, które zajmą miejsca od 1 do 10 otrzymają 20 dodatkowych punktów za udział w eko wyzwaniu w Ogólnopolskim Międzyszkolnym Turnieju Wiedzy Ekologicznej Be.Eco 2023 –  Turniej – Be.Eco (beeco.edu.pl)
 3. Pozostałe szkoły, które  wezmą udział w wyzwaniu i wypełnią formularz otrzymają dodatkowe 10 punktów  w Ogólnopolskim Międzyszkolnym Turnieju Wiedzy Ekologicznej Be.Eco 2023 Turniej – Be.Eco (beeco.edu.pl) 

Wszystkie szkoły, które wezmą udział w wyzwaniu  i zorganizują zbiórkę oraz  wymianę ubrań i przekażą informację w formularzu https://forms.office.com/e/iTmUs5K5QB otrzymają Certyfikat Szkoły Przyjaznej Środowisku wspierającej ideę cyrkularności.

 1. Zgłaszając się do akcji szkoła wyznacza osobę koordynującą, która pozyskuje do udziału w akcji klasy znajdujące się w szkole. 
 2. Koordynator odpowiada za przeprowadzenie akcji wymiany ubrań (klasowej lub szkolnej)  według możliwości szkoły oraz przekazuje informacje na temat wymiany do Organizatora za pośrednictwem formularza: https://forms.office.com/e/iTmUs5K5QB
 3. Po przeprowadzeniu wymiany ubrania, tekstylia  i akcesoria są pakowane do kartonów po 10 – 30 kg. 
 4. Osoba koordynująca, za pośrednictwem portalu Ubrania Do Oddania, zamawia bezpłatnego kuriera, który odbierze ze szkoły paczki i dostarczy do magazynu (zgodnie z załączoną instrukcją do pobrania na stronie). 

Zważone ubrania zostaną przeliczone na złotówki i przekazane na konto Fundacji Digital University na rzecz programu Uniwersytet Sukcesu wspierającego młode kobiety ze środowisk nieuprzywilejowanych, zagrożonych wykluczeniem (szczegóły w linku: Ubrania Do Oddania)

Instrukcja założenia konta zbiórki dla szkoły i zamówienia bezpłatnego kuriera do odbioru ze szkoły dla koordynatora

 DO POBRANIA TUTAJ

Plakat promujący akcję w formacie PDF DO POBRANIA TUTAJ

Plakat promujący akcję w formacie PNG DO POBRANIA TUTAJ

Grafika promująca akcję DO POBRANIA TUTAJ