Be.Eco

Platforma Edukacyjna

Live: Szkoła przyszłości to szkoła przyjazna środowisku: III Edycja BeEco

Zapraszamy na wydarzenie live na profilu facebookowym BeEco "Szkoła Przyszłości to szkoła przyjazna środowisku: III Edycja BeEco" w poniedziałek 20 listopada o 19.30!

Zapraszamy na spotkanie, podczas którego porozmawiamy o tym, dlaczego nowoczesna szkoła powinna być szkołą przyjazną środowisku oraz w jaki sposób z powodzeniem można i należy realizować edukację ekologiczną i klimatyczną na wszystkich poziomach.

Prowadząca rozmowę Prezeska Fundacji Digital University Ela Wojciechowska wraz ze znamienitymi gośćmi: Haliną Franczak i dr hab. Stanisławem Czachorowskim zastanowią się jak należy rozumieć pojęcie „szkoła przyjazna środowisku” i dlaczego wsparcie i zachęcanie nauczycieli do podejmowania z uczniami tematów związanych z celami zrównoważonego rozwoju, ekologii, klimatu jest dziś kluczowe.

Podczas spotkania poinformujemy także o zaplanowanych działaniach i nowych materiałach edukacyjnych w tegorocznej 3.edycji Ogólnopolskiego Programu Edukacyjnego dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych BeEco, którego wiodącym tematem w roku szkolnym 2023/24 jest „Woda – w kontekście celów zrównoważonego rozwoju”.

Przedstawimy także wstępne wnioski z Badania świadomości ekologicznej, które przeprowadziliśmy w tym roku oraz zaprezentujemy tematy nowych scenariuszy lekcji i innych materiałów, które będą dostępne już niebawem w programie.

Organizator wydarzenia i programu BeEco : Fundacja Digital University

Partner główny BeEco: Deloitte Polska

Halina Franczak
Członkini Zarządu Fundacji Deloitte Polska, Corporate Responsibility&Sustainability Officer w Deloitte Polska. Odpowiada za całokształt działań związanych z Corporate Responsibility & Sustainability, a w szczególności za realizację strategii WorldImpact, wdrażanie programu dekarbonizacji, politykę środowiskową oraz raportowanie globalne. Na co dzień wspiera również zespół realizujący projekty biznesowe w zakresie zrównoważonego rozwoju.

Dr hab. Stanisław Czachorowski
Prof. UWM, nauczyciel akademicki, biolog, ekolog i entomolog zatrudniony na Wydziale Biologii i Biotechnologii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Z wykształcenia i powołania nauczyciel, absolwent Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Olsztynie. Autor bloga Profesorskie Gadanie.

Nagranie z wydarzenia będzie dostępne na naszej platformie edukacyjnej.

Małgorzata Widera

Małgorzata Widera

Managerka oraz liderka projektów edukacyjnych z ponad dwudziestoletnim doświadczeniem i licznymi osiągnięciami w sektorze oświaty, gdzie pracowała jako nauczycielka języka angielskiego oraz dyrektorka szkoły. Przez wiele lat pełniła również funkcję opiekunki samorządu uczniowskiego oraz szkolnego koła wolontariatu – angażując dzieci i młodzież do działań prospołecznych oraz rozwoju talentów i pasji. Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego: Wydziału Lingwistyki Stosowanej oraz Ośrodka Studiów Amerykańskich. Pasjonatka innowacji, technologii, orędowniczka działań na rzecz rozwoju nowoczesnej edukacji, wspierania i rozwijania przez dzieci i młodzież kompetencji przydatnych we współczesnym społeczeństwie oraz upodmiotowienia ucznia w procesie nauczania. Zaangażowana działaczka społeczna. Prywatnie – szczęśliwa żona i mama trzech wspaniałych córek, dla których pragnie zmieniać świat na lepsze. Z Fundacją Digital University związana jest od stycznia 2022 roku.

Marta Florkiewicz-Borkowska

Nauczyciel Roku 2017 

 

Laureatka Nagrody im. Sendlerowej Za naprawianie świata, bohaterka książki Sylwii Chutnik „Opowieści na dobranoc młodych buntowniczek. 100 historii niezwykłych Polek.”   

 

Nauczycielka języka niemieckiego i zajęć rozwijających kreatywność w Szkole Podstawowej im. Karola Miarki w Pielgrzymowicach, trenerka edukacyjna, tutorka, dyplomowana arteterapeutka, edukatorka w zakresie nowoczesnych rozwiązań w edukacji, trenerka i mentorka w wielu ogólnopolskich projektach takich jak Cyfrowa Szkoła, Aktywna Edukacja, Cybernauci, Mistrzowie Kodowania, Zaprogramuj Przyszłość, Szkoła z Klasą 2.0, SpołEd oraz Asy Internetu. 

 

Autorka artykułów i scenariuszy dotyczących wykorzystania nowoczesnych technologii w edukacji oraz zastosowania arteterapii w edukacji a także wielu innowacji pedagogicznych. Prelegentka na konferencjach edukacyjnych, współpracuje z wieloma instytucjami edukacyjnymi, współorganizatorka pierwszej całodniowej konferencji online EduMocOnline. 

 

Jurorka i ekspertka w konkursie Projektanci Edukacji

organizowanym przez wydawnictwo Nowa Era. Opiekunka ogólnopolskiej międzyszkolnej akcji awatarkowej, ogólnopolskiego projektu uczniowskiego  „Pożeracze Smutków” oraz współopiekunka ogólnopolskiej kampanii społecznej „Słowa Krzywdzą”, która opisana została w książce Justyny Sucheckiej „Young Power”. 

 

Pomysłodawczyni i współkoordynatorka ogólnopolskiej akcji „szycia dobra”, czyli projektu Emotkowe Pożeracze Smutków, do którego w tym roku dołączyło ponad 100 szkół. Współautorka publikacji „Asy Internetu – Turniej. Pięć opowiadań o wartościach, emocjach i bezpieczeństwie w Internecie”, która powstała w ramach programu Asy Internetu, prowadzonego przez Fundację Szkoła z Klasą i Google oraz autorka dobrych praktyk w publikacji „TIK w edukacji” autorstwa Macieja Danieluka. 

 

Należy do społeczności Superbelfrzy RP. Fanka nauki metodą projektu, design thinking, odwróconej klasy, uczenia przez nauczanie oraz nowoczesnych technologii. Propagatorka wykorzystywania gier planszowych, zabaw aktywizujących i metod kreatywnych w edukacji oraz łączenia offlinu z onlinem. Działaczka społeczna. 

 

Wyróżniona przez Wysokie Obcasy w gronie 50 Śmiałych Kobiet 2017 roku. Microsoft  Innovation Educator Expert 2019 – 2020Trzykrotnie wpisana na listę 100 osób uznanych przez Szerokie Porozumienie na Rzecz Umiejętności Cyfrowych w Polsce za mające wpływ na rozwój umiejętności cyfrowych Polaków.  

 

Współpracuje z wieloma instytucjami i wspiera nauczycieli w rozwijaniu kompetencji cyfrowych i medialnych, a także społeczno-emocjonalnych. W jej działaniach najważniejszy jest zawsze człowiek, emocje i relacje.  

Martyna Zastawna

Pionierka i propagatorka idei Zero Waste w Europie. Jedna z najbardziej wpływowych kobiet wg. Forbes, Liderka Zrównoważonego Rozwoju wg. Forbes. Założycielka woshwosh oraz SzeptSzum, wykładowczyni, mentorka. Pomysłodawczyni i ambasadorka projektu „ekotechnologiczni„. 

Marta Piasecka

Koordynator Programów, Fundacja Deloitte Polska 

Koordynator Programu #Be.Eco 

Marta ukończyła studia na kierunkach Zarządzanie oraz Ochrona Środowiska ze specjalizacją Polityka zgodności. Posiada doświadczenie przy realizacji projektów pomocowych oraz finansowaniu projektów inwestycyjnych. Interesuje się marketingiem społecznie zaangażowanym oraz innowacjami, szczególnie w dziedzinie ekologii. Wierzy, że dzięki edukacji ekologicznej możemy zachęcać innych do działania i realnie zmieniać otaczający nas świat na lepsze. 

Dominika Lenkowska – Piechocka

Ekspertka komunikacji, ekoaktywistka i twórczyni Who Will Save The Planet. Wspiera organizacje w budowaniu strategii i kampanii komunikacyjnych, które niosą prawdziwą wartość dla interesariuszy. Po kilkunastu latach pracy dla korporacji, dziś, rozwijając własną agencję, ma przywilej wybierać projekty, które chce wspierać swoją wiedzą i pasją do komunikacji i natury. Poprzez wystąpienia i warsztaty inspiruje organizacje do bardziej świadomych ekologicznie działań. Na co dzień, wraz ze swoją społecznością online (@whowillsavetheplanet), stara się być choć trochę lepsza dla Planety, jednak uwzględniając troskę o własny dobrostan. Facylitatorka. 

Pobieranie raportu

Pobieranie raportów

Joanna Leoniewska-Gogola

Managerka w zespole Sustainability and Economics, Deloitte  

 

Joanna ma ponad 8-letnie doświadczenie zawodowe w dziedzinie gospodarki odpadami.  

 

Jest uznaną ekspertką ds. gospodarki o obiegu zamkniętym, doradza przedsiębiorstwom analizując liczne polityki krajowe oraz UE i badając wpływ ich działalności na środowisko 

 

Posiada bogate doświadczenie w opracowywaniu strategii dla gmin, analizach biznesowych systemów informatycznych oraz strategiach zrównoważonych inwestycji w obszarze GOZ.  

 

Ma doświadczenie w zakresie tworzenia strategii i systemów informatycznych dla interesariuszy gospodarki odpadami na każdym szczeblu – od wytwórców, przez gminy, po centralną administrację.  

 

Współpracuje również w ramach łańcucha wartości w organizacjach takich jak Business Centre Club, czy też Krajowa Izba Gospodarcza. 

Tomasz Kobylański

Specjalista ds.edukacji 

 

Główny specjalista w Wydziale Edukacji Urzędu Miasta Krakowa, ekspert   United Nations Global Compact Network Poland UNGC Poland – największej na świecie inicjatywy skupiającej zrównoważony biznes.  

 

Jest współautorem raportu „Edukacja klimatyczna w Polsce” wydanego w lipcu 2021 r. przez UNGC Poland, w którym dokonał charakterystyki dostępnych narzędzi edukacyjnych o klimacie wraz z opracowaniem mechanizmu ich oceny. 

 

Od wielu lat współpracuje z licznymi instytucjami publicznymi i organizacjami pozarządowymi prowadzącymi działalność edukacyjną, a także z uczelniami wyższymi z Polski i zagranicy, w tym m.in. z prestiżowym Uniwersytetem Stanforda (Stanford Graduate School of Education).  

 

W ramach swojej dotychczasowej aktywności zawodowej realizował także liczne projekty naukowe oraz koordynował inicjatywy edukacyjne skierowane do różnego rodzaju grup zawodowych, w tym do uczniów i edukatorów, a także badaczy, urzędników i dyplomatów 

 

Raport Edukacja Klimatyczna w Polsce 2021 ( pdf) 

Zyta Czechowska

Nauczyciel Roku 2019

 

Współautorka książki “Jak nie zgubić dziecka w sieci?”. Właścicielka i dyrektorka Niepublicznego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli: NODN Zyta Czechowska Specjalni pl.   

 

Absolwentka UAM w Poznaniu, na kierunku pedagogika specjalna, od 25 lat  terapeuta i nauczyciel w szkole specjalnej.   

 

Pasjonatka nowoczesnych technologii. Współautorka projektu sieci współpracy nauczycieli „SPEcjalna edukacja cyfrowa” i autorka wielu branżowych publikacji.  

 

Laureatka ogólnopolskich konkursów edukacyjnych. Prowadzi warsztaty i szkolenia Rad Pedagogicznych. Współprowadzi bloga edukacyjnego www.specjalni.pl 

 

Ekspert ds. awansu zawodowego nauczycieli. Trenerka Cyfrowego Dialogu i programu  #SuperKoderzy w zakresie programowania i TIK.  

 

Należy do społeczności Superbelfrzy RP. Trener Umiejętności Społecznych.  

 

W 2017 r. otrzymała Nagrodę Ministra Edukacji Narodowej za szczególne osiągnięcia edukacyjne i wychowawcze. Posiada tytuł Microsoft Innovative Educator Expert, nadawany  najbardziej innowacyjnym nauczycielom na świecie 

Virginie Little

Absolwentka studiów ekonomicznych i prawnych na Uniwersytecie w Bordeaux (Francja) oraz studiów podyplomowych w zakresie gospodarki odpadami w Szkole Głównej Handlowej (SGH) w Warszawie.  

 

Akredytowana audytorka śladu węglowego Bilan Carbone© przez Institut de Formation Carbone oraz Association Bilan Carbone. 

 

 Certyfikowana animatorka warsztatów edukacyjnych Mozaika Klimatyczna (La Fresque du Climat) opracowanych na podstawie raportów Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu przy ONZ (IPCC).  

 

W ramach założonej przez siebie firmy doradczej Little Greenfinity doradza firmom, jak ograniczyć negatywny wpływ działalności na środowisko i zmniejszyć ślad węglowy, oraz samorządom, jak przygotować i wdrożyć praktyki zrównoważonych miast i społeczności. 

 

 Współtworzyła, razem z Fundacją alter eko, pierwsze w Polsce Targi Zero Waste (organizowane od 2017 roku).  

 

Jest autorką licznych programów szkoleniowych dla firm i samorządów, a także organizatorką wydarzeń edukacyjnych skierowanych do różnych grup odbiorców (od 3 do 103 lat).  

 

Od 2016 roku w prowadzonych przez nią warsztatach i szkoleniach wzięło udział blisko 2900 osób.  

 

Praktykuje na co dzień styl życia niskoemisyjny oraz zero waste. Pracuje w języku angielskim, polskim i francuskim. 

Przemek Staroń

Finalista Global Teacher Prize 2020, czyli „nauczycielskiego Nobla” 

 

Nauczyciel Roku 2018, psycholog, nauczyciel etyki i filozofii, trener i edukator, fan Harry’ego Pottera i klocków Lego.  

 

Autor bestsellerowych książek. Inicjator wielu inicjatyw edukacyjnych i akcji społecznych, m.in. międzypokoleniowego fakultetu filozoficznego Zakon Feniksa oraz pracowni edukacyjnej #utrzy 

 

Wyróżniony w konkursie im. Ireny Sendlerowej Za naprawianie świata. Opiekun licznego grona finalistów i laureatów Olimpiady Filozoficznej 

 

W 2017 znalazł się na liście 100 osób, które zostały wyróżnione za działalność na rzecz rozwoju umiejętności cyfrowych w Polsce 

 

Jest laureatem Nagrody Komisji Europejskiej za projekt generations@school.  

 

Nie sposób wymienić wszystkich osiągnięć, wyróżnień, nagród i aktywności Przemka Staronia. Bez wątpienia jest to współczesny człowiek renesansu szkolastaronia.pl 

Dr Michał Pałasz

Współredaktor książki „Za pięć dwunasta koniec świata. Kryzys klimatyczno-ekologiczny głosem wielu nauk”, pracownik Instytutu Kultury Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.  

 

Bada zarządzanie w antropocenie, czyli sposoby organizowania wystarczająco dobrego wspólnego świata w dobie katastrofy klimatyczno-ekologicznej. Autor kursów o zarządzaniu w antropocenie i kryzysie klimatyczno-ekologicznym.  

 

Jako członek Rady Klimatycznej Uniwersytetu Jagiellońskiego współtworzył strategię klimatyczną UJ, jako aktywista klimatyczny współpracował z klimatUJ i Extinction Rebellion, jako aktywista miejski z SOS Zabłocie wywalczył powstanie krakowskiego parku Stacja Wisła.  

 

Członek Humanistic Management Network, współzałożyciel polskiego oddziału tej sieci, organizator Humanistic Management Conference.  

Inicjator i koordynator Laboratorium wspólnoty, współdziałania i zarządzania humanistycznego.  

 

Menedżer kultury i mediów, (współ)twórca m.in. Muzeum Erotyzmu, festiwalu Polikultura, magazynu „Kulturoteka”, wielu krakowskich murali.  

 

Kulturoznawca i inżynier. Tata Ignacego. 

Dariusz Martynowicz

Nauczyciel Roku 2021 

Nauczyciel języka polskiego, członek grupy SUPERBELFRZY RP, edukator, trener. Dyrektor Niepublicznej Placówki Doskonalenia Nauczycieli Centrum Edukacji i Rozwoju PROGRESOWNIA.  

 

Fascynat kreatywności i nowoczesnych technologii. Wpisany na prestiżową listę 100 Szerokiego Porozumienia na Rzecz Umiejętności Cyfrowych za szczególny wkład w podnoszenie kompetencji cyfrowych nauczycieli.  

 

Wyróżniony nagrodą specjalną w konkursie im. I. Sendlerowej „Za naprawianie świata„.  

 

Człowiek Roku 2020 „Gazety Krakowskiej” za rozsądne i sensowne zmiany w polskiej edukacji.  

Marta Młyńska

Finalistka konkursu Nauczyciel Pomorza 2018 

 

Trenerka, szkoleniowiec, coach, eduentuzjastka, twórczyni warsztatów, pasjonatka ludzi i rozwoju osobistego, edukatorka, nauczycielka dyplomowana, wykładowczyni  w Szkole Wyższej Ateneum w Gdańsku, finalistka konkursu Nauczyciel Pomorza 2018, laureatka i finalistka konkursów o zasięgu ogólnopolskim, m.in. Deutsch hat Klasse i Schule im Wandel,  stypendystka Goethe Institut w Warszawie, egzaminator maturalny, autorka publikacji z obszaru oświaty i edukacji, wspiera szkoły w rozwoju, współpracuje z wieloma instytucjami oświatowymi, dowiedz się, jak zacząć żyć pełnią życia >>> 

Marta Karwacka

Senior Manager Sustainability Consulting Central Europe, Deloitte

Ekspertka Programu #Be.Eco, trenerka

 

Marta Karwacka to wybitna ekspertka rynku fashion, która wspomaga zrównoważoną transformacją tego sektora. Jej specjalizacją jest odpowiedzialny rozwój branży modowej. Marta jest też znaną influenserką i blogerką oraz doktorem nauk ekonomicznych. Obecnie pracując w zespole ESG jest odpowiedzialna za usługi w zakresie zrównoważonej transformacji sektorów produkcyjnych, w tym sektora odzieżowego, a także wpieranie firm w budowaniu odpowiedzialnych marek.

Maria Gajewska

Nauczyciel Pomorza 2017 

 

Polonistka, kulturoznawczyni, tutorka, trenerka myślenia krytycznego, entuzjastka neuronauk, promotorka czytelnictwa, autorka minilekcji o polityce dla dzieci, autorka wielu publikacji, zaangażowana społecznie i ekologicznie. 

  

W swojej pracy korzysta z nowatorskich środków i metod przekazu i dotarcia do młodego odbiorcy – telewizji szkolnej, internetu, filmów, e-learningu, tutoringu oraz akcji społecznych. 

Martyna Jachowicz

Koordynatorka w zespole Sustainability and Economics, Deloitte  

Ekspertka programu #Be.Eco  

Martyna posiada ponad 5- letnie doświadczenie zawodowe wspierając zespół do spraw zrównoważonego rozwoju w Deloitte. Ukończyła studia prawnicze oraz studia podyplomowe z zakresu prawa ochrony środowiska ze społeczną odpowiedzialnością biznesu. 

Dawid Łasiński

Pan Belfer – nauczyciel z interenetów 

 

Dyplomowany nauczyciel chemii w Zespole Szkół im gen. Dezyderego Chłapowskiego w Bolechowie.  

 

W lutym 2017r. stworzył postać Pana Belfra (www.panbelfer.pl) – nauczyciela z Internetów. Jego Fanpage ma prawie 37000 polubień, profil na Instagramie obserwuje prawie 5000 fanów, a kanał edukacyjny na YT “Pan Belfer” subskrybuje prawie 60000 osób.  

 

Zwycięzca konkursu Twórca Roku w kategorii edukacja i laureat głównej nagrody Twórca Roku 2021. Laureat nagrody Digital Shaper 2020 – lider cyfryzacji i nowych technologii w Polsce, finalista konkursu Nauczyciel Roku 2019. Wpisany na Listę100 w latach 2019 i 2020 – listę osób, które w wybitny sposób przyczyniły się do rozwoju umiejętności cyfrowych w Polsce.  

 

Autor podręcznika do chemii dla szkoły podstawowej wydawnictwa MAC. Pomysłodawca i współtwórca takich projektów internetowych wspierających edukację jak Nauczycielwsieci.pl , Lekcjewsieci.pl i Akademiaprzyrodnika.pl 

Katarzyna Zajączkowska

Odpowiedzialnamoda.pl  

 

Autorka podcastu „Odpowiedzialna moda”. W 2021 ukazała się jej książka  Odpowiedzialna moda. Guilt-free przewodnik po slow fashion  (Wydawnictwo ZNAK). 

 

Wykładowczyni zrównoważonej mody w Szkole Artystycznego Projektowania Ubioru i Fashion Design School. Projektantka z kilkunastoletnim doświadczeniem w dużych markach odzieżowych. Ekspertka Okrągłego Stołu dla Zrównoważonej Mody, pod auspicjami ONZ

 

Prowadzi panele, warsztaty i wykłady dla młodzieży, firm i organizacji, propagując świadomą i odpowiedzialną konsumpcję, produkcję i komunikację mody. 

Katarzyna Włodkowska

Eduentuzjastka, członkini grupy Superbelfrzy RP, doradczyni metodyczna, certyfikowana trenerka oświaty, nauczycielka języka polskiego i edukacji medialnej, wykładowczyni akademicka, koordynatorka ogólnopolskich i międzynarodowych projektów edukacyjno-humanitarnych. Zaangażowana w działania ekologiczne 

 

Od 18 lat z powodzeniem prowadzi klasy medialne, funkcjonujące na mocy programu autorskiego, współpracuje z Małymi Charakterami, Nowymi Horyzontami Edukacji Filmowej. Autorka publikacji dydaktycznych, lekcji dla grupy TVN Discovery, koordynatorka Lekcji w sieci 

 

Wyróżniona w konkursie „Wielkopolski Nauczyciel Roku„, w 2018 roku znalazła się w gronie 13 najlepszych nauczycieli w Polsce, w konkursie organizowanym przez Głos Nauczycielski.W 2019 roku została finalistką konkursu „Za naprawianie świata” im. Ireny Sendlerowej organizowanego przez Fundację Centrum Edukacji Obywatelskiej oraz Stowarzyszenie Dzieci Holocaustu.  W 2018 wyróżniona w plebiscycie organizowanym przez Tygodnik Pilski tytułem Człowiek Roku, w kategorii Kultura i Oświata 

 

Prelegentka na wielu ogólnopolskich konferencjach. Liderka programu Wiki- szkoła, którego celem jest stworzenie metodami partycypacyjnymi narzędzi do prowadzenia lekcji oraz podniesienie kluczowych kompetencji cyfrowych i lekcji online. 

 

Liderka projektu „Zaproś mnie na swoją lekcję”,  który umożliwia spotkania uczniów z ekspertami i pasjonatami.  Koordynanorka projektu społecznego „Lekcje w sieci”, który ma za zadanie pomóc nauczycielom, rodzicom i uczniom w dotarciu do zweryfikowanych treści edukacyjnych.  

 

 Od 15 lat z powodzeniem prowadzi klasy medialne, funkcjonujące na mocy programu autorskiego. Zaszczepia w uczniach ciekawość świata, wspomaga rozwój pasji, inspiruje do tworzenia i przełamywania ograniczeń. Jej zdaniem relacje są ważniejsze niż informacje. Popularyzuje techniki wspierające nauczanie. Z pasją naucza i uczy się od innych. Wprowadza w życie unikatowe projekty. 

Joanna Gadomska

Biolożka, absolwentka Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, autorka bloga Biologia z blondynką, gdzie dzieli się pomysłami na lekcje przyrodnicze i wychowawcze oraz różne akcje, happeningi, imprezy ekologiczne i prozdrowotne. Na swojej stronie pozytywnie motywuje do osobistego rozwoju, aktywności, poszukiwania szczęścia, a także nawołuje do pomagania innym oraz do działania na rzecz środowiska przyrodniczego. 

 

Należy do społeczności grupy SuperBelfrzy RP. Jest prelegentką na ogólnopolskich konferencjach dla nauczycieli. Prowadzi kursy, szkolenia i webinary z zakresu pracy metodą projektu, metod aktywizujących, budowy i pracy mózgu. Edukatorka z zakresu edukacji ekologicznej oraz profilaktyki zdrowia. 

 

Autorka licznych publikacji edukacyjnych, programów nauczania, innowacji pedagogicznych, scenariuszy zajęć i materiałów dydaktycznych. Pasjonatka pracy metodą projektu, autorka ogólnopolskich projektów: „EKO-SZKOŁA”, „Klasowa Wigilia bez plastiku”, „Ręcznie robione, a nie kupione”, „Tydzień Uczniowskiej SuperMocy”, „Nie widać mnie, ale wszystko u mnie OK” oraz licznych projektów lokalnych i szkolnych. 

 

Za szczególne osiągnięcia edukacyjne i wychowawcze otrzymała nagrodę Ministra Edukacji Narodowej oraz Wielkopolskiego Kuratora Oświaty, a także Medal Komisji Edukacji Narodowej oraz Brązowy Medal za Długoletnią Służbę. 

 

Otrzymała tytuł Wielkopolski Nauczyciel Roku 2021 oraz tytuł Edukator Roku 2020 w kategorii Ekologia przyznawany przez Brainly. Nagrodzona Wawrzynem Pracy Organicznej 2021 w kategorii Edukacja. Otrzymała wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Nauczyciel Roku 2018 

Jakub Tylman

Pedagog, nauczyciel przedszkola i przedmiotów artystycznych, wykładowca akademicki, autor książek edukacyjnych dla dzieci, twórca nowoczesnych projektów edukacyjnych i nieszablonowych rozwiązań w edukacji. 
 
Inicjator ogólnopolskiej kampanii społecznejSzkoły bez zadań domowych„. Wyróżniony Nagrodą im. Janusza Korczaka, Zwycięzca Plebiscytu Radiowej Czwórki NIEPRZECIĘTNI 2022, Laureat nagrody Głosu Wielkopolskiego w plebiscycieNauczyciel na Medaloraz zwycięzca plebiscytuOsobowość Roku 2019” w Województwie Wielkopolskim. Odznaczony Medalem Komisji Edukacji Narodowej za zasługi dla oświaty i wychowania. 
 

Jako ekspert w dziedzinie edukacji często pojawia się w mediach, prasie oraz internecie (więcej szczegółów w zakładce Media) 

Ewa Drobek

“Ogromnie cenię sobie zaufanie, którym obdarzyli mnie moi wychowankowie, wybierając mnie na matkę chrzestną swoich dzieci, wiele lat po ukończeniu szkoły. Do wszystkich konkursów zgłosili mnie moi uczniowie, co jest dla mnie największym wyróżnieniem” 

 

 Jako jedna z dwóch nauczycieli w Polsce została wyróżniona w globalnym konkursie Global Teacher Award 2019. W październiku 2019 roku otrzymała wyróżnienie  jako Nauczyciel Roku 2019 –  w konkursie organizowanym przez Głos Nauczycielski.  

 

Znalazła się na liście 50 najbardziej zaangażowanych nauczycieli świata w globalnym konkursie Dedicated Teacher Awards 2020 – jako jedyna Polka.  Uczy języka angielskiego i niemieckiego, prowadzi 2 autorskie projekty:  Żmichowska Śpiewa , gdzie od 7 lat wciela się w rolę producentki płyt i rozwija talenty wokalne oraz muzyczne młodzieży, organizuje koncerty i uczestniczy w konferencjach w Polsce i za granicą, dzieląc się swoją pasją i wiedzą z innymi nauczycielami oraz Łazik Teatralny, gdzie od 12 lat zachęca młodzież i rodziców do wspólnego chodzenia do teatru.  

 

Jest członkinią i administratorem grupy Superbelfrzy RP, Nauczycielem Roku Języka Angielskiego BAS 2018, wyróżniona wraz z młodzieżą za projekt „Żmichowska Śpiewa” w konkursie Warszawskiego Programu Edukacji Kulturalnej. Jest członkiem międzynarodowej grupy nauczycieli Music Teachers for Global Peace. Współpracuje z fundacją Face to Face with the World, z pomocą której wraz z uczniami opiekuje się sierocińcem w Ugandzie.  

 

Jestem także nauczycielem zwolnionym z teorii, pomagam podopiecznym angażować się w projekty społeczne w ramach olimpiady Zwolnieni z Teorii 

 

Jest wychowawczynią z zacięciem artystycznym, pomysłodawcą i twórcą klasy o profilu teatralnym we współpracy z TR Warszawa oraz klasy o profilu architektonicznym we współpracy z Politechniką Warszawską 

 

Podczas pandemii była prowadzącą programu Korki TV w Telewizji Metro TVN, gdzie prowadziła wraz ze swoim synem zajęcia dla maturzystów. Program został wyróżniony nagrodą Tytanowego Oka 

 

Prywatnie jest mamą i żoną, mam psa rasy mix jamniko – labradora. Kochaa teatr i dobrą muzykę oraz oczywiście swoją pracę.  

 

Ewa Drobek – nauczyciel z pasją ( film) 

Dominika Lenkowska – Piechocka

Facylitatorka, ekspertka komunikacji, ekoaktywistka i edukatorka, twórczyni Who Will Save The Planet 

 

Wspiera organizacje w budowaniu strategii i kampanii komunikacyjnych, które niosą prawdziwą wartość dla interesariuszy. Po kilkunastu latach pracy dla korporacji, dziś, rozwijając własną agencję, ma przywilej wybierać projekty, które chce wspierać swoją wiedzą i pasją do komunikacji i natury.  

 

Poprzez wystąpienia i warsztaty inspiruje do bardziej świadomych ekologicznie działań. Na co dzień, wraz ze swoją społecznością online https://whowillsavetheplanet.pl/ , stara się być choć trochę lepsza dla Planety, jednak uwzględniając troskę o własny dobrostan.  

Anna Danylczenko

Fundatorka  Fundacji Grunt od nowa  organizacji działającej na rzecz regeneracji  i ochrony gleb. 

 

Łączy biznes i naukę. Sprowadza rozwiązania naukowe do praktycznych zastosowań na terenach zielonych w miastach i na wsi. Zafascynowana przyrodą i jej mądrością. 

Absolwentka Universite de Montesquieu w Bordeaux na kierunku Nauk Politycznych oraz Marketingu Publicznego, absolwentka podyplomowego rolnictwa oraz MBA dla finansistów. Bezustannie poszerza wiedzę z zakresu regeneratywnych praktyk przywracających równowagę ekosystemom.  

 

Członkini społeczności Kiss The Ground  z tytułem rzecznika gleby. Doświadczenie biznesowe zdobywała we Francji i w Polsce w projektach badawczych i doradczych dla podmiotów takich jak Dalkia, Gaz de France, IBM, Orange oraz w wydawnictwach edukacyjnych WSIP i PWN jako dyrektor programowy i członek zarządu.  

 

Obecnie właściciel i prezes spółki specjalizującej się w zakresie praktyk oraz produktów wspierających regenerację gleb.  

Katarzyna Zajączkowska

Warsztat inspiracyjny:

Odpowiedzialna moda  16.01.2023 ( poniedziałek 

Webinaria:

Odpowiedzialna moda cz. 1    17.10.2022  (poniedziałek)  

Odpowiedzialna moda cz. 1    05.12.2022  (poniedziałek)  

Katarzyna Włodkowska

Warsztat inspiracyjny:

Eko inicjatywy szkolne  14.03.2023  (poniedziałek 

Webinaria:

Zasada 5R – zero waste cz. 1   21.11.2022  (poniedziałek)  

Zasada 5R – zero waste cz. 2   20.02.2022  (poniedziałek)

Agata Sieńczak

Webinaria:

Bioróżnorodność, a działalność człowieka cz. 1 07.11.2022  (poniedziałek) 

Bioróżnorodność, a działalność człowieka  cz. 2 13.02.2023 (poniedziałek) 

Dominika Lenkowska – Piechocka

Webinaria:

Greenwashing, czyli ekościema  cz. 1   03.10.2022  (poniedziałek)  

Greenwashing, czyli ekościema  cz. 2   09.01.2023  (poniedziałek)  

Marta Karwacka

Webinaria:

Hiperkonsumpcjonizm       16.11.2022 (środa 

Anna Danylczenko

Warsztat inspiracyjny:

Zielona Szkoła      19.09.2022  (poniedzialek 

Webinaria:

Zanieczyszczenie środowiska  cz. 1     14.11 2022  (poniedzialek) 

Zanieczyszczenie środowiska  cz. 2     20.01.2023  (poniedzialek) 

Eko żywność: fakty I mity cz. 1      26.09.2022  (poniedzialek) 

Eko żywność: fakty I mity cz. 2       28.11.2022  (poniedzialek) 

Aneta Fusiara

Ekspertka programu #Be.Eco 

 

Aneta ma doświadczenie w realizacji projektów z zakresu cyrkularności i gospodarki o obiegu zamkniętym. Przeprowadziła wiele analiz zarówno działań firm prywatnych i trendów w zakresie GOZ, jak i regulacji na poziomie krajowym i europejskim. Wiele z nich dotyczyło Rozszerzonej Odpowiedzialności Producentów oraz systemu kaucyjnego, który zakłada aktywny udział społeczeństwa w systemie zbiórki odpadów. Z tego powodu zależy jej na zwiększeniu świadomości wśród mieszkańców oraz szerzenia edukacji ekologicznej w zakresie selektywnej zbiórki i sortowania. Zarówno w życiu zawodowym, jak i prywatnym kieruje się hierarchią postępowania z odpadami, w której na pierwszym miejscu jest zapobieganie powstawaniu odpadów. 

 

Adam Micek

Manager w Zespole Technology Strategy & Transformation, Deloitte 

Ekspert programu #Be.Eco 

Adam jest Managerem w Deloitte z ponad siedmioletnim doświadczeniem. Specjalizuje się w transformacjach biznesowych, cyfrowych oraz optymalizacji procesów. Od wielu lat jest wegetarianinem, a w wolnym czasie chętnie angażuje się w inicjatywy na rzecz środowiska 

Pobieranie scenariuszy

*RSPO to rejestr szkół i placówek oświatowych. Każda znajdująca się w rejestrze instytucja ma własny numer, który pozwala na jej identyfikację. Numer RSPO to kod szkoły, podawany przez uczniów np. na egzaminach zewnętrznych 

Jeżeli nie znasz numeru RSPO szkoły w której pracujesz, z pewnością uzyskasz taką informację w sekretariacie placówki lub skorzystaj z publicznie dostępnej wyszukiwarki szkół i placówek oświatowych Ministerstwa Edukacji i Nauki: https://rspo.gov.pl/ 

Jeśli nie jesteś nauczycielem lub placówka nie posiada RSPO wpisz 0000  

Zgoda na przetwarzanie danych osobowych do udziału w projekcie: 

 Wyrażam zgodę na przetwarzanie przez administratora, Fundację Digital University z siedzibą w Warszawie, moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celu udziału w projekcie „BE.ECO”. Zgadzam się na otrzymywanie informacji o bezpłatnych projektach i warsztatach Fundacji Digital University z siedzibą w Warszawie (00-071) przy ul. Krakowskie Przedmieście 13. Zostałem poinformowany o tym, że mogę wycofać tak udzieloną zgodę w dowolnym momencie, a także o pozostałych kwestiach wynikających z art. 13 RODO, dostępnych w polityce prywatności Digital University na stronie www.fundacja.digitaluniversity.pl/polityka-prywatności

Anna Niemiec

Głowa operacyjna w Fundacji Earth Day Everyday, zajmuje się organizacją i prowadzeniem różnorodnych projektów oraz nawiązywaniem i rozwojem współprac z partnerami fundacji. Na co dzień, jest studentką prawa na Uniwersytecie Jagiellońskim i w przyszłości chciałabym związać swoją karierę z prawem międzynarodowym. Dodatkowo, jest ogromną pasjonatką sztuki, głównie literatury i malarstwa.

ЗАВАНТАЖЕННЯ СЦЕНАРІЇВ

Я даю згоду на обробку моїх персональних даних для участі в проекті:

Я даю згоду на обробку адміністратором, Фундацією Digital University, у Варшаві, моїх персональних даних, наданих у вищезазначеній формі, з метою участі у проекті „Be.Eco Ukraine”. Я погоджуюся отримувати інформацію про безкоштовні проекти та семінари Фонду Digital University з юридичною адресою: у Warszawa (00-071) ul. Krakowskie Przedmieście 13, Polska.

Я поінформований про те, що можу відкликати надану таким чином згоду в будь-який час, а також про інші питання, що випливають зі статті 13 RODO, доступної в політиці конфіденційності Цифрового університету за адресою www.fundacja.digitaluniversity.pl/polityka-prywatności.

Iryna Hovoroshchuk

Iryna is an Analyst of Strategic & Reputation Risk within Risk Advisory practice at Deloitte Ukraine. Iryna has more than 4 years of experience in various fields, including education, where she was responsible for organizing and preparing materials for training courses and educational events, in particular for teachers.
At present, Iryna is deeply engaged in ESG-related projects, demonstrating her commitment to promoting sustainable practices. With a profound interest in raising awareness and promoting sustainability within organizations, she is actively involved in initiatives aimed at driving positive outcomes in corporate governance, environmental and social spheres.

 

Ірина – консультантка у відділі стратегічних та репутаційних ризиків департаменту консультування з питань ризиків у «Делойт» в Україні. Має понад 4 роки досвіду в різних сферах, включно з освітньою, де вона займалася організацією та підготовкою матеріалів для проведення тренінгів і навчальних заходів, зокрема для вчителів.

Зараз Ірина бере активну участь у проєктах, пов’язаних з ESG, демонструючи прагнення просувати сталі практики. Маючи глибоку зацікавленість у підвищенні обізнаності та пропагуванні сталого розвитку в організаціях, вона активно долучається до ініціатив, спрямованих на досягнення позитивних результатів у корпоративному управлінні, екологічній та соціальній сферах.

Olena Povediuk

Olena is an Analyst of Strategic & Reputation Risk within Risk Advisory practice at Deloitte Ukraine. During her time at Deloitte, Olena has been involved in projects related to sustainable development, including collecting information and preparing non-financial reports of companies, preparing materials for ESG trainings and workshops for private and public sector clients.

 

Олена – консультантка у відділі стратегічних та репутаційних ризиків департаменту консультування з питань ризиків у «Делойт» в Україні. За час роботи в «Делойт» Олена долучалася до проєктів, пов’язаних зі сталим розвитком, зокрема брала участь у зборі інформації та формуванні нефінансових звітів компаній, готувала матеріали для проведення тренінгів та воркшопів на ESG-тематику для клієнтів з приватного й державного секторів.

Hanna Brushchenko

Hanna received her Master’s degree in Environmental Science from Donetsk National Technical University in 2006.
She has 17 years of experience in the field of ecology in the public and energy sectors (DTEK), ESG risks and consulting (Deloitte Ukraine).
She is also an ISO 14001:2015 lead auditor, training program instructor, project manager, and an author of 7 scientific publications.
           

Ганна отримала диплом магістрині з екології у Донецькому національному технічному університеті в 2006 році.
Має 17-річний досвід роботи в сфері екології у державному та енергетичному секторах (ДТЕК), ESG-ризиках та консалтингу («Делойт» в Україні).
Також вона провідна аудиторка ISO 14001:2015, тренерка навчальних програм, керівниця проєктів та авторка 7 наукових публікацій.

Partner Główny

Fundacja Deloitte Polska działa od 10 czerwca 2021 r. Celem Fundacji jest zaangażowanie w projekty skupione wokół trzech kluczowych filarów – edukacji, klimatu i dobroczynności. Działania Fundacji wpisują się w globalne programy Deloitte: WorldClass, WorldClimate i Impact every day. Fundacja swoje cele realizuje zarówno poprzez współpracę z partnerami strategicznymi, jak i rozwój autorskich programów angażujących pracowników Deloitte w Polsce.

 

W Deloitte wierzymy, że jesteśmy odpowiedzialni za tworzenie lepszego świata. Jako liderzy czujemy się zobowiązani inspirować ludzi do pracy na rzecz nowoczesnego i zrównoważonego społeczeństwa. Od lat przyświeca nam jasny cel: Making impact, that matters. Z tego powodu postanowiliśmy powołać Fundację Deloitte, by stworzyć przestrzeń do urzeczywistniania tego celu z jeszcze mocniejszym efektem.

 

Uważamy, że edukacja ekologiczna to ważna inwestycja na przyszłość. Z tego powodu chcemy nie tylko przekazywać najnowszą wiedzę, ale również budować świadomość ekologiczną, która powinna być kształtowana od najmłodszych lat. Jej budowanie jest niesamowicie ważnym i zarazem trudnym wyzwaniem, dlatego cieszymy się, że możemy wspólnie w ramach Be.Eco w przystępny sposób pokazać, jak każdy z nas i nasze codzienne wybory mogą zmienić otaczający nas świat.

 

Więcej informacji o działaniach Fundacji Deloitte znajduje się  na stronie internetowej Fundacji.

 

Фонд Deloitte Poland існує з 10 червня 2021 року. Метою Фонду є участь у проектах, зосереджених навколо трьох ключових напрямків – освіта, клімат та благодійність. Діяльність Фонду є частиною глобальних програм Deloitte: WorldClass, WorldClimate та Impact every day. Фонд реалізує свої цілі як через співпрацю зі стратегічними партнерами, так і через розробку оригінальних програм за участю співробітників Фонду Deloitte Poland.

 

«У Deloitte ми віримо, що несемо відповідальність за створення кращого світу. Як лідери, ми вважаємо своїм обов’язком надихати людей працювати на благо сучасного та сталого суспільства. Протягом багатьох років ми керувалися чіткою метою: працювати над впливом, який має значення. Саме тому ми вирішили заснувати Фонд Deloitte, щоб створити простір для втілення цієї мети в життя з ще більшим впливом.

 

Ми вважаємо, що екологічна освіта є важливою інвестицією в майбутнє. Тому ми хочемо не лише передавати новітні знання, а й формувати екологічну свідомість, яка повинна будуватися з раннього віку. Формування такої свідомості є неймовірно важливим і водночас складним завданням, саме тому ми раді, що разом, в рамках Be.Eco, можемо в доступній формі показати, як кожен з нас і наш щоденний вибір може змінити світ навколо нас.»

Більше інформації про діяльність Фонду Deloitte можна знайти на сайті:

Deloitte Poland Foundation (Фонд)

 

 

KONTAKT:

e-mail: fundacja@digitaluniversity.pl

Koordynator programu: malgorzata.widera@digitaluniverity.pl

 

 

КОНТАКТ

e-mail: fundacja@digitaluniversity.pl

Координатор програма: malgorzata.widera@digitaluniverity.pl

Organizator

Fundacja Digital University działa od 2014 roku. Naszą misją jest wyrównywanie szans i edukacja w zakresie nowych technologii oraz kompetencji przyszłości. Dostarczamy najnowszą wiedzę w tych obszarach i wspieramy w nabywaniu kompetencji, które pomogą naszym grupom docelowym korzystać w pełni z postępu technologicznego i odnaleźć się w dynamicznie zmieniającym się świecie.

Naszym celem jest przygotowanie dzieci, młodzieży i dorosłych do wyzwań rynku pracy, zbudowanie świadomości tego, w jakim kierunku zmierza świat oraz jak nowe technologie, rozwój sztucznej inteligencji, ale też zmiany klimatyczne, wpłyną na nasze życie.

Realizujemy go za pomocą programów takich jak Uniwersytet Sukcesu, który jest największym w Polsce programem stypendialnym dla młodych kobiet, stwarzającym realne szanse na zdobycie dobrze płatnej i ciekawej pracy w IT. Be.Net i Be.Eco wspierają społeczności szkolne w realizacji edukacji technologicznej oraz ekologicznej. Natomiast konferencja Masters&Robots Youth inspiruje młodzież do budowani kompetencji przyszłości, przygotowując ich na dynamiczne zmiany na rynku pracy.

Więcej informacji o programach Fundacji znajdziesz na naszej stronie internetowej.

Фонд Digital University існує в Польщі з 2014 року. Місія Фонду – вирівняти умови гри та навчати людей новим технологіям і компетенціям майбутнього, тому він переказує найновіші знання в цих сферах і допомагає людям знайти свій шлях у світі, що динамічно змінюється.

Фонд навчає компетенціям майбутнього і проводить загальнодержавні безкоштовні освітні програми для початкових і середніх шкіл. Свою діяльність Фонд також спрямовує на молодь, у тому числі на молодих жінок і людей з неблагополучних верств населення, а також на мешканців малих міст.

Найважливішими програмами, організованими Фондом Digital University, є:

1) Be.Eco – загальнодержавна освітня програма для початкових та середніх шкіл, що займається поширенням кліматичної освіти та реалізацією цілей сталого розвитку, орієнтована на викладачів, учнів та всіх, кому не байдужа доля нашої планети

2) Be.Net – загальнонаціональний проєкт підтримки цифрової освіти в гадузі компетенцій та професій майбутнього, сучасних технологій, штучного інтелекту та безпеки в Інтернеті, створений на вчителів та учнів початкових і середніх шкіл в Польщі.

3) Університет Успіху – освітня стипендіальна програма, що підтримує розвиток технологічних компетенцій, необхідних на ринку праці, в тому числі для роботи в ІТ, створена для молодих жінок у віці від 18 до 25 років. Програма реалізується з 2019 року.

Більше інформації про програми Фонду можна знайти тут

Oleksandra Kharchenko

Oleksandra has 10 years of experience in the field of strategic planning, project management, risk management, sustainability, ESG and corporate climate governance. She participated in managing a number of projects in the energy, utilities, mining, metallurgy, agriculture and live entertainment sectors. She is actively involved in projects promoting sustainable practices in the EU public sector.            

 

Олександра має 10-річний досвід у сфері стратегічного планування, управління проектами, управління ризиками, сталого розвитку, ESG та корпоративного кліматичного управління. Вона брала участь в управлінні низкою проектів в енергетиці, комунальному господарстві, гірничодобувній промисловості, металургії, сільському господарстві та сфері розваг. Бере активну участь у проектах, спрямованих на просування сталих практик у державному секторі країн ЄС.

Yuliia Akulovych

Yuliia has experience in performing sustainability-related services for clients in various sectors. Her main expertise is related to ESG strategy development and analysis of climate risks and opportunities for the real economy. Apart from this, Yuliia’s experience includes preparation for ESG reporting, conduction of stakeholder dialogues and support in capacity building in the area of corporate climate governance.

 

Юлія має досвід роботи в проектах, які зосереджені на питаннях сталого розвитку для клієнтів із різних секторів. Її ключові компетенції пов’язані із розробкою ESGстратегій та аналізом кліматичних ризиків і можливостей для реальної економіки. Досвід Юлії також включає підготовку до складання нефінансової звітності, проведення діалогів із зацікавленими сторонами та розвиток потенціалу у сфері корпоративного кліматичного управління.

Szymon Ostachowski

Analityk w zespole SAP, Deloitte Konsulting

Szymon jest absolwentem leśnictwa na SGGW. Typ społecznika, udzielający się dawniej w Kole Naukowym Leśników, Samorządzie. Aktualnie w Fundacji Deloitte i innych sieciach pracowników angażuje się w projekty społecznie odpowiedzialne. Wychodzi z założenia, że skoro posiadł jakąś wiedzę to należy ją dalej krzewić. Przecież czymże bez tego byłby ogród mądrości. Raptem rabatą, no może skwerkiem. Poszukuje metafor, zauważa analogie i wymyśla z nich przykłady, a przynajmniej stara się. Słyszał, że ponoć zabawny, ale lepiej przekonać się samemu. 

Paulina Skonieczna

Senior Consultant Tax & Legal, Global Employer Services, Deloitte

Paulina ukończyła studia prawnicze, aktualnie studiuje fotografię w Instytucie Twórczej Fotografii w Opawie. Posiada 7-letnie doświadczenie zawodowe, wspierając zespół do spraw rozwiązań dla pracodawców w Deloitte. Interesuje się sztuką, zwłaszcza fotografią. Wierzy, że poprzez działania artystyczne (projekty fotograficzne, performance) możliwe jest zwrócenie uwagi na problemy dotyczące klimatu i ochrony środowiska oraz zaangażowanie społeczeństwa w działania proekologiczne. 

Marta Maciejewska

Senior Konsultantka w zespole Strategii Zrównoważonego rozwoju/ESG, Deloitte

Marta wspiera organizacje w opracowywaniu strategii zrównoważonego rozwoju. Ma doświadczenie w implementacji strategii ESG w środowisku korporacyjnym, a także we współpracy z wewnętrznymi i zewnętrznymi interesariuszami. Wierzy, że pierwszym krokiem do ochrony środowiska jest podniesienie świadomości ekologicznej, szczególnie wśród najmłodszych. Wielokrotnie angażowała się w edukację proekologiczną dzieci i młodzieży szkolnej, a także działania mające na celu zwiększenie zainteresowania i wiedzy w zakresie zrównoważonego rozwoju w społeczeństwie. 

Magdalena Jaworska

 Analityczka w zespole Sustainability and Economics, Deloitte

Konsultantka Gdańskiej Fundacji Kształcenia Menedżerów

Magdalena posiada 4- letnie doświadczenie zawodowe. Rozpoczęła je pracą w organizacji szkoleniowej, a od roku wspiera zespół Sustainability and Economics w Deloitte. Studia zdobyła na Politechnice Gdańskiej, łącząc obszary analizy danych i biznesu. Od wielu lat wegetarianka, chętnie angażuje się w inicjatywy wspierające ochronę środowiska. 

Jędrzej Majkusiak

Konsultant w zespole Strategii Zrównoważonego rozwoju/ESG, Deloitte 

Jędrzej posiada doświadczenie w pracy nad projektami z zakresu zrównoważonego rozwoju, w tym zrównoważonych finansów czy raportowania niefinansowego. Dzięki pracy tej wspiera zwiększanie transparentności na temat działań ESG podejmowanych przez firmy dla szerszego grona interesariuszy, na czym mu szczególnie zależy. Wierzy, że dzięki edukacji, w tym szczególnie tej opartej na praktyce, możemy lepiej rozumieć świat i pomóc w tworzeniu bardziej odpowiedzialnej, zrównoważonej i szczęśliwej przyszłości dla nas wszystkich. 

Agata Krupa

HR Business Partner Jr, Deloitte

Agata posiada 7-letnie doświadczenie w zakresie HR.  Ukończyła studia magisterskie ze specjalizacją z komunikacji społecznej w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Od lat angażuje się w różnego rodzaju dobroczynne inicjatywy, głównie na rzecz środowiska i zwierząt. Współpracowała z Fundacją Zwierzęca Polana oraz stale angażuje się w różnorodne akcje na rzecz wsparcia Pruszkowskiego Stowarzyszenia na rzecz zwierząt. Prywatnie fanka dobrej lektury i długich spacerów. 

Mirella Kłosińska

Współzałożycielka Fundacji Earth Day Everyday, w której na co dzień zajmuje się aspektami operacyjnymi i finansowymi. Pobocznie, interesują ją technologiczne rozwiązania problemów klimatycznych, wcześniej pracowała w międzynarodowym akceleratorze startupowym, a obecnie tworzy własne rozwiązanie wspomagające optymalizacje i transparentność w branży HoReCa.

Katarzyna Pruzińska

Edukatorka przyrody, Leśna Banda Warszawa 

Ekspertka programu #Be.Eco 

Katarzyna prowadzi wyprawy przyrodnicze dla dorosłych i dzieci, w tym szkół i przedszkoli. Organizuje warsztaty dzikiej kuchni i bushcraftu, gry terenowe, biwaki i kąpiele leśne. Jej misją jest szerzenie outdoor education, bo tylko poprzez doświadczanie natury można budować z nią więź. Jest przekonana o tym, że cykliczne spacery przyrodnicze powinny być częścią podstawy programowej na wszystkich szczeblach edukacji 

Monika Wyciechowska

Monika Wyciechowska – absolwentka ochrony środowiska na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz studiów podyplomowych o kierunku nowoczesna komunikacja marketingowa na Uniwersytecie SWPS. W RLG jest odpowiedzialna za komunikację oraz realizację publicznych kampanii edukacyjnych w zakresie prawidłowego postępowania z odpadami opakowaniowymi, bateriami i akumulatorami oraz ze zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym. W tworzonych projektach stawia na merytoryczną wartość, ciekawe rozwiązania oraz dopasowanie narzędzi komunikacji do odbiorcy. Edukatorka, autorka materiałów edukacyjnych dla dzieci, artykułów, kampanii łączących edukację z pomaganiem innym. Prowadzi szkolenia, webinary i projekty edukacyjne skierowane do przedsiębiorców i ich pracowników. Prywatnie miłośniczka podróży i spędzania czasu na świeżym powietrzu.

prof. Stanisław Czachorowski

Dr hab. Stanisław Czachorowski, prof. UWM, nauczyciel akademicki, biolog, ekolog i entomolog zatrudniony na Wydziale Biologii i Biotechnologii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Z wykształcenia i powołania nauczyciel, absolwent Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Olsztynie. 
 
Popularyzator nauki. Autor bloga Profesorskie Gadanie https://profesorskiegadanie.blogspot.com/  

Doświadczanie dydaktyczne rozwijał prowadząc zajęcia dla studentów biologii, biotechnologii, mikrobiologii, pielęgniarstwa, pedagogiki oraz na interdyscyplinarnym kierunku dziedzictwo kulturowe i przyrodnicze, zajęcia dla słuchaczy studiów podyplomowych związanych z kształceniem nauczycieli, wykłady dla słuchaczy uniwersytetów trzeciego wieku, liczne wykłady i zajęcia praktyczne dla uczniów ze szkół podstawowych, gimnazjów i liceum, w ramach różnych pikników edukacyjnych i  projektów edukacyjnych (m.in. Uniwersytet Młodego Odkrywcy, Spotkania z Nauką) oraz Uniwersytetu Dzieci. Inicjator i organizator olsztyńskiej kawiarni naukowej. Autor licznych artykułów dydaktycznych, scenariuszy zajęć, broszur dla nauczycieli z zakresu edukacji ekologicznej i współautor podręczników biologii dla szkół. 

W ostatnich latach zajmuje się edukacją pozaformalną w różnorodnych formach. Organizator i koordynator Olsztyńskich Dni Nauki oraz Nocy Biologów. Eksperymentuje z grywalizacją (gamifikacją), nauczaniem metodą projektu, grami dydaktycznymi oraz wykorzystaniem nowych technologii w edukacji. 

Hobbystycznie maluje butelki, stare dachówki oraz kamienie, w większości tematyka związana jest z lokalną bioróżnorodnością. 

Pobieranie e-booka

Pobieranie e-booka

Zielona szkoła, czyli ABC przyszkolnej zieleni – zapraszamy do pobrania wyjątkowego e-booka przygotowanego specjalnie przez naszego Partnera Merytorycznego Fundację Grunt od Nowa oraz Łąki Kwietne oraz Joanną Baranowską i Mikołajem Siemaszko, z którego dowiecie się jak praktycznie zabrać się do stworzenia zielonych przestrzeni i ogródków szkolnych. Zapraszamy!

Pobieranie e-booka

Agnieszka Strzemińska

Prezydentka, Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego PLGBC

KI Group Commercial Excellence Manager, Knauf Insulation

Socjolożka od niemal 10 lat związana z rynkiem budowlanym.
Wiedzę o zrównoważonych środowiskowo produktach i rozwiązaniach budowlanych łączy
z zamiłowaniem do architektury i urbanistyki stawiającej w centrum uwagi lokalne społeczności.

Pasjonatka gospodarki obiegu zamkniętego i wyznawczyni zasady „przede wszystkim redukujmy” zużycie zasobów naturalnych czy zużycie energii.

Od 2020 roku pełni funkcję Prezydentki Polskiego Stowarzyszenia Budownictwa Ekologicznego PLGBC.

 

 

Magdalena Wojtas

Sustainable Development Manager, PLGBC


Magda w swojej codziennej pracy w Polskim Stowarzyszeniu Budownictwa Ekologicznego PLGBC na stanowisku Sustainable Development Manager, zajmuje się współpracą z ponad 200 firmami i organizacjami na rzecz wdrażania założeń zrównoważonego budownictwa.

Od lat związana jest z branżą nieruchomości, stale podnosząca swoje kompetencje.
Ukończyła z wyróżnieniem anglojęzyczne studia political science w ramach grantu na Akademii Humanistyczno – Ekonomicznej w Łodzi oraz architekturę na Wyższej Szkole Technicznej w Katowicach (obecnie Akademia Techniczna). Absolwentka programów MBA & MCC na Escuela de Negocios Europea de Barcelona we współpracy z Universidad Isabel I w Hiszpanii. Stypendystka Santander Universidades. Uczestniczka licznych wyjazdów studyjnych.
Jej publikacje ukazywały się w wielu zeszytach naukowych, monografiach oraz wydawnictwach branżowych. Prelegentka krajowych i międzynarodowych konferencji, współtwórczyni raportów i artykułów związanych ze zrównoważonym budownictwem, moderatorka spotkań i webinarów.
Od 2019 roku członkini zarządu stowarzyszenia OSOM w Gliwicach.

W kręgu jej zainteresowań znajduje się kształtowanie polityki klimatycznej, problemy legislacyjne oraz wdrażanie strategii opartych na zasadach zrównoważonego rozwoju. Współpracuje z redakcjami, portalami branżowymi jak również licznymi uczelniami w ramach konferencji naukowych.

W Polskim Stowarzyszeniu Budownictwa Ekologicznego PLGBC odpowiada za rozwój inicjatyw w tym m.in. programy edukacyjne, grupy robocze oraz cykle webinariów PLGBC. Aktywizuje zrzeszone organizacje do działań propagujących zrównoważone podejście do budownictwa.

 

Fundacja Deloitte opiera swoją działalność na trzech filarach: edukacji, klimacie i dobroczynności. Program Be.Eco doskonale wpisuje się w dwa z nich, edukując nauczycieli, rodziców i dzieci w zakresie ekologii i ochrony klimatu. Uważamy, że świadomość ekologiczna powinna być kształtowana od najmłodszych lat, przede wszystkim dlatego, żeby troska o klimat przestała być hobby, a stała się codziennym nawykiem każdego z nas. Jej budowanie jest niesamowicie ważnym i zarazem trudnym wyzwaniem, dlatego cieszymy się, że przy zaangażowaniu ekspertów Deloitte zajmujących się zrównoważonym rozwojem opracowane zostały scenariusze zajęć lekcyjnych podejmujące tematy związane z odpowiedzialną produkcją i konsumpcją. Dzięki przygotowanym materiałom możemy w ramach programu nie tylko budować świadomość otaczających człowieka zagrożeń klimatycznych bazując na najnowszej wiedzy, ale również w atrakcyjny i dostosowany do poszczególnych grup wiekowych sposób pokazać, jak każdy z nas i nasze codzienne wybory mogą zmienić otaczający nas świat. Wierzymy, że skuteczne dbanie o klimat i środowisko to nie jedna wielka decyzja, a miliony codziennych działań, które podejmujemy wszyscy.

 

 

Po więcej informacji o działaniach Fundacji Deloitte zapraszamy na stronę Fundacja Deloitte Polska

 

 

 

 

Zofia Zochniak

Co-Founderka marki Ubrania Do Oddania.


Pomysłodawczyni i Współzałożycielka portalu UbraniaDoOddania.pl, realizującego zasady w pełni cyrkularnego drugiego obiegu tekstyliów. 

Promotorka i edukatorka odpowiedzialnej konsumpcji mody i kultury less waste. Projektuje i wdraża działania wiarygodne i odpowiedzialne społecznie w firmach oraz korporacjach, które chcą budować świadomość nt. obiegu zamkniętego. Współpracując z biznesem czyni ich handel i działania ekologicznymi oraz odpowiedzialnymi.

Dzięki zaangażowaniu swoim i zespołu Ubrania Do Oddania przekazała do podmiotów NGO’s już ponad 1 000 000 złotych. Ekspertka UN Global Compact ds. Strategii UE na rzecz wyrobów włókienniczych o obiegu zamkniętym. Wielokrotnie nagradzana i wyróżniana, m.in przez: Forbes, Twój Styl, WPROST.

Zuzanna Zielińska

Zuzanna jest dietetykiem środowiskowym. Ukończyła studia Globalnego Zdowia i Dietetyki w Danii, gdzie otworzyła swój pierwszy startup zajmujący się upcyklingiem fusów kawy na jadalną mąke. Obecnie jest częścią Startup Studio w Rotterdamie w Holandii, gdzie otworzyła HarvestCare – firmę oferującą konsultacje dietetyczne online, skupiające się na tworzeniu zdrowych nawyków i jedzenia w zgodzie z barierami klimatycznymi. Jest również współinicjatorką Colation of Health Professionals for Regenerative Agriculture, która zajmuje się edukacją na temat związku gleby ze zdrowiem człowieka.
 
 

 

Marek Grzywna

Marek Grzywna – nauczyciel informatyki i biologii w Szkole Podstawowej nr 23 oraz dyrektor Szkół Policealnych TEB Edukacja w Toruniu. Zdobywca 2go miejsca (Wyróżnienie) w konkursie Nauczyciel Roku 2022, Zwycięzca etapu globalnego AI Impact Shapers 2021, Global Edu Leader 2021. Wykładowca MBA w Szkole Głównej Krajowej, trener, Superbelfer RP, MIE Expert, Laureat Listy 100 2020 SPRUC oraz twórca wielu inicjatyw edukacyjnych.

Katarzyna Staniszewska

Senior Konsultantka w Zespole Cen Transferowych, Deloitte 

Ekspertka programu #Be.Eco 

Katarzyna posiada ponad 6-letnie doświadczenie w zakresie cen transferowych. 

Ukończyła studia na Uniwersytecie Warszawskim (kierunek Finanse, rachunkowość i ubezpieczenia) oraz Akademii Leona Koźmińskiego (kierunek Ekonomia – rynki zagraniczne). 

Angażuje się w dodatkowe projekty i aktywności na rzecz klimatu i ochrony środowiska. 

Małgorzata Rzepczyńska

Business Analyst in Systems Delivery and Modernization, Deloitte 

Ekspertka programu #Be.Eco 

Małgorzata posiada 15 letnie doświadczenie w pracy zawodowej, zawiązanej głownie z działaniami analityka, audytora i project managementu. Z wykształcenia prawnik z doświadczeniem obejmującym ochronę danych osobowych i przepisów ochrony konsumentów.  

Zaangażowana w tematykę CSR, praw człowieka i zrównoważonego rozwoju na płaszczyźnie prawnej i praktycznej. Prywatnie entuzjastka zdrowego trybu życia i wdrażania działań „eco” oraz „zero waste” do codziennych nawyków.   

Anna Rogoda

Senior Consultant Tax & Legal, Enabling Services, Deloitte 

Ekspertka programu #Be.Eco 

Anna jest absolwentem kierunków między innymi – językoznawstwo czy public relations. Biznesowo, od wielu lat, pomaga i doradza swoim Klientom w sprawnym zarządzaniu ich procesami, buduje z nimi nowy kształt ich organizacji czy też implementuje z nimi technologię, która wpływa na optymalizację. 

Choć z Fundacją Deloitte Polska Anna działa od samego początku, to nie tylko tam, angażuje się w projekty społecznie odpowiedzialne.  

Wczesnej jesieni 1943 r. Winston Churchill, podczas wizyty na Harwardzie powiedział: Ceną wielkości jest odpowiedzialność. To motto stało się dla Anny drogowskazem do kolejnych działań. Bądźmy dla siebie i za siebie nawzajem odpowiedzialni! 

Pobieranie scenariuszy

*RSPO to rejestr szkół i placówek oświatowych. Każda znajdująca się w rejestrze instytucja ma własny numer, który pozwala na jej identyfikację. Numer RSPO to kod szkoły, podawany przez uczniów np. na egzaminach zewnętrznych 

Jeżeli nie znasz numeru RSPO szkoły w której pracujesz, z pewnością uzyskasz taką informację w sekretariacie placówki lub skorzystaj z publicznie dostępnej wyszukiwarki szkół i placówek oświatowych Ministerstwa Edukacji i Nauki: https://rspo.gov.pl/ 

Jeśli nie jesteś nauczycielem lub placówka nie posiada RSPO wpisz 0000  

Zgoda na przetwarzanie danych osobowych do udziału w projekcie: 

 Wyrażam zgodę na przetwarzanie przez administratora, Fundację Digital University z siedzibą w Warszawie, moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celu udziału w projekcie „BE.ECO”. Zgadzam się na otrzymywanie informacji o bezpłatnych projektach i warsztatach Fundacji Digital University z siedzibą w Warszawie (01-692) przy ul. Kolektorskiej 22A/2. Zostałem poinformowany o tym, że mogę wycofać tak udzieloną zgodę w dowolnym momencie, a także o pozostałych kwestiach wynikających z art. 13 RODO, dostępnych w polityce prywatności Digital University na stronie www.fundacja.digitaluniversity.pl/polityka-prywatności