W poniedziałek 2 października 2023 r. o godz. 19.30 RLG oraz Fundacja Digital University zapraszają na webinar o tym, jak prawidłowo postępować z elektroodpadami
Żyjemy w czasach wielkiego boomu elektronicznego, a co za tym idzie – problemu produkcji olbrzymiej ilości odpadów elektrycznych i elektronicznych stanowiących zagrożenie dla środowiska naturalnego. O tym, z jak dużym przyrostem tego rodzaju odpadów mamy do czynienia, świadczą liczby – według raportu Global E-waste Monitor 2020 w 2014 r. wyprodukowaliśmy 6,4 kg elektroodpadów na osobę, w 2019 roku było to już 7,3 kg na osobę, a prognozuje się, że w 2030 roku przeciętny człowiek wyprodukuje aż 9 kg tego rodzaju odpadów. Stajemy więc przed koniecznością jak najefektywniejszego wykorzystywania surowców używanych do produkcji sprzętu (bo przecież surowce naturalne są ograniczone), redukcji ilości odpadów trafiających na składowiska oraz odpowiedniej utylizacji substancji niebezpiecznych zawartych w elektronice. Obecnie najlepszym sposobem radzenia sobie ze zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym jest poddawanie go recyklingowi w profesjonalnych zakładach przetwarzania. Jednak aby proces ten był efektywny, my, jako użytkownicy sprzętu, musimy wydzielić elektroodpady i przekazać je do odpowiedniego punktu zbiórki. W związku z tym warto wiedzieć:
– gdzie należy oddać elektroodpady, aby trafiły do recyklingu,
– kiedy i jakie elektroodpady ma obowiązek przyjąć od nas sprzedawca, a także
– o co należy zadbać, jeśli zdecydujemy się na prowadzenie zbiórki elektroodpadów w szkole.
W ramach spotkania poruszymy powyższe tematy oraz przybliżymy Państwu najnowsze wyzwanie ekologiczne w ramach programu Be.Eco, do którego zapraszamy szkoły tej jesieni.
Prowadząca:
Monika Wyciechowska – absolwentka ochrony środowiska na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz studiów podyplomowych o kierunku nowoczesna komunikacja marketingowa na Uniwersytecie SWPS. W RLG jest odpowiedzialna za komunikację oraz realizację publicznych kampanii edukacyjnych w zakresie prawidłowego postępowania z odpadami opakowaniowymi, bateriami i akumulatorami oraz ze zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym. W tworzonych projektach stawia na merytoryczną wartość, ciekawe rozwiązania oraz dopasowanie narzędzi komunikacji do odbiorcy. Edukatorka, autorka materiałów edukacyjnych dla dzieci, artykułów, kampanii łączących edukację z pomaganiem innym. Prowadzi szkolenia, webinary i projekty edukacyjne skierowane do przedsiębiorców i ich pracowników. Prywatnie miłośniczka podróży i spędzania czasu na świeżym powietrzu.