Dzień Ziemi 2022 – Inwestujmy w naszą planetę
Dzień Ziemi to największe święto w eko-kalendarzu. Obchodzone na całym globie 22 kwietnia, inspiruje do działania: wiele szkół i organizacji prowadzi w tym dniu akcje ekologiczne, takie jak sadzenie drzew, sprzątanie śmieci czy coraz bardziej popularne w ostatnich latach – wysiewanie łąk kwietnych. Dzień Ziemi co roku pod innym hasłem przewodnim przypomina o wspólnej odpowiedzialności za stan naszej planety. Małe, świadome działania każdego człowieka przynoszą wymierne korzyści, a zorganizowane akcje pozwalają wywierać wpływ na rządy, instytucje i korporacje, zmuszając do koniecznych zmian. W tegorocznej edycji eko-wydarzeniom na całym świecie przyświeca motto „Inwestujmy w naszą planetę”, bo zielona przyszłość Ziemi to dostatnia przyszłość jej mieszkańców. Wciąż nie jest za późno, ale czasu jest mało. Trzeba działać.
Z San Francisco do 192 krajów na świecie
Dzień Ziemi zainaugurowano w 1970 roku w San Francisco, jako odpowiedź na katastrofę ekologiczną ze stycznia ’69 (wyciek ropy w pobliżu miasta Santa Barbara w Kalifornii, który spowodował śmierć tysięcy ptaków, ryb, ssaków i skorupiaków), a w 1971 Narody Zjednoczone wyznaczyły na datę jego obchodów wiosenną równonoc. Obecnie świętujemy co roku 22. kwietnia, na który przypada również Międzynarodowy Dzień Matki Ziemi. Nazewnictwo i detale historyczne to niuanse, tak naprawdę liczy się idea. Dzień Ziemi jest obchodzony w 192 krajach na całym świecie, bo bez względu na szerokość geograficzną temat zanieczyszczeń klimatu i wyniszczającej dla natury, agresywnej obecności człowieka jest aktualny. Jedno wyzwanie oscyluje wokół pytania „jak powstrzymać to szaleństwo?”, a drugie – „jak zniwelować szkody?”.
Poprzez obchody Dnia Ziemi ONZ przypomina, że wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za utrzymanie Ziemi i jej ekosystemów. Naszym wspólnym zadaniem jest dbanie o środowisko, promowanie życia w harmonii z naturą i osiąganie równowagi pomiędzy ekonomicznymi, społecznymi i środowiskowymi potrzebami obecnych i przyszłych pokoleń.
Inwestujmy w naszą planetę, razem dla wszystkich, każdego dnia
Dzień Ziemi nawołuje do wzięcia sprawy w swoje ręce, w tym roku pod hasłem „Inwestujmy w naszą planetę!”. Jak czytamy na oficjalnej stronie – właśnie teraz jest czas, by znaleźć w sobie odwagę i zmieniać rzeczywistość – biznesową, polityczną i nasze działania na rzecz klimatu, by chronić zdrowie i życie, nasze i naszych rodzin. ONZ nawołuje do partnerstwa – między firmami, rządami i obywatelami, bo wszyscy są odpowiedzialni i wszyscy będą rozliczeni.
Firmom to się opłaca
Jeśli firmy nie podejmą działań, zmiany klimatyczne, do których sami doprowadziliśmy coraz bardziej będą odbijać się na gospodarkach, zwiększając niedobory, pochłaniając zyski. Jednocześnie wiemy już, że innowacje sektora prywatnego (przy wsparciu publicznym), jak nic innego przyspieszają pozytywne zmiany. I to się opłaca. Badania wykazują bezpośrednią korelację między zrównoważonymi praktykami biznesowymi, cenami akcji i wynikami biznesowymi. Firmy, które opracowują silne standardy zarządzania środowiskowego (ESG), mają lepszą rentowność, lepsze finanse, szczęśliwszych pracowników i wyniki odporne na wahania giełdowe. Inteligentne firmy odkrywają, że nie trzeba już wybierać między ekologią a rosnącymi długoterminowymi zyskami – zrównoważony rozwój to droga do dobrobytu.
Rządy mają narzędzia
Jeśli mowa o zmianach, to kartą przetargową są pieniądze. Dzięki regulacjom, zachętom i partnerstwie publiczno-prywatnym rządy mają klucz do transformacji i budowania zielonej gospodarki. Podobnie jak w przypadku rewolucji przemysłowej i informacyjnej, rządy powinny korzystać z narzędzi finansowych by motywować obywateli, przedsiębiorstwa i instytucje do budowania stabilnej przyszłości.
Na przykład w USA miejsca pracy związane z czystą energią zapewniają zarobki +25% powyżej krajowej mediany płac i trzykrotnie przewyższają liczbę miejsc pracy związanych z wydobyciem i przetwarzaniem paliw kopalnych. A mimo to nadal inwestuje się w technologię, która szkodzi naszemu rozwojowi. Czas to zmienić – wywierajmy wpływ na przywódców, aby rozpoczęli rewolucję zrównoważonego rozwoju.
Obywatele mają głos
Jako jednostki, mamy prostą, ale skuteczną moc – dajemy wyraz swoim poglądom poprzez wybory, działania obywatelskie i osobiste interakcje. To, co i jak to robimy, ma wpływ. Inspiruje pokolenie Z – aż 45% młodych ludzi deklaruje rezygnację z zakupów produktów wybranych marek z powodu obaw o etykę ich wytwarzania. Wybór konsumencki to zabranie głosu, pozwala wspierać firmy, które podejmują aktywne kroki w celu ochrony naszego środowiska poprzez swoje praktyki i inwestycje przyjazne dla klimatu, a także walczyć z tymi, które tego nie robią. Na wiecu, podczas akcji sprzątania świata, swoim głosem lub portfelem, każdy może dać wyraz potrzebie walki o dobry planety.
Skala robi wrażenie
Dzień Ziemi to święto o znaczeniu globalnym. Na oficjalnej stronie earthday.org jest zarejestrowanych 591 proekologicznych wydarzeń inspirowanych datą 22 kwietnia z każdego zakątka świata. Jednocześnie śmiało można zaryzykować tezę, że realna liczba eventów w mniejszej i większej skali będzie kilkanaście, jeśli nie kilkadziesiąt razy większa.
Od konferencji i spotkań edukacyjnych dotyczących ochrony środowiska, poprzez klasyczne zbieranie śmieci i akcje sadzenia drzew, po koncerty, marsze i pikniki – stacjonarnie i online, jednodniowo i w dłuższym okresie – Dzień Ziemi angażuje na całym świecie ponad miliard ludzi, którzy aktywnie promują działania ekologiczne.
Również w Polsce Dzień Ziemi to święto, które od 1990 na dobre wpisało się w kalendarz i jest aktywnie obchodzone, nie tylko przez instytucje państwowe czy szkoły, ale też firmy i po prostu – obywateli, nas wszystkich. Choć najlepiej jest świętować każdego dnia, to konkretna data w kalendarzu ukierunkowuje myśli, jednoczy działania i przypomina o dobrych praktykach.
W młodych nadzieja
Najmłodsza generacja w największym stopniu odczuje efekt zmian klimatu i zanieczyszczenia plastikiem. Dlatego tak ważna jest nie tylko edukacja i uwrażliwianie młodych ludzi na kwestie ochrony środowiska, ale też inspirowanie do prezentowania aktywnej postawy, do działania, zajmowania stanowiska. Edukacja ekologiczna ma również zachęcać do zabierania głosu i pokazywania sprzeciwu – siła młodych to szansa w walce o lepszą planetę na zaburzenie wszechobecnego statusu quo.
Dorośli występują w roli nauczycieli i przewodników, którzy mają za zadanie pokazać młodej generacji, jak dbać o środowisko, jak duże znaczenie mają proste codzienne nawyki, których z czasem nawet nie zauważamy.
Małe rzeczy, wielki efekt
Ideą Dnia Ziemi jest przypominać, że każdy ma wpływ. Małe rzeczy i drobne pozytywne nawyki przekładają się w skali roku i w większej świadomej społeczności na konkretne, namacalne i mierzalne efekty.
Przykłady można mnożyć:
– segregacja śmieci
– krótki prysznic zamiast kąpieli w wypełnionej wodą wannie
– pranie w niższych temperaturach i korzystając z krótszych cykli prania
– wybieranie produktów w szklanych opakowaniach zamiast w plastiku
– wybieranie produktów na wagę
– zbieranie śmieci podczas spaceru
– gaszenie światła przy wyjściu z pomieszczenia
– picie kranówki zamiast wody butelkowanej
– korzystanie z toreb wielorazowych, najlepiej bawełnianych
– przekazywanie ubrań np. potrzebującym, nie wyrzucanie ich
– kupowanie lokalnych produktów
– ograniczenie spożycia mięsa
– korzystanie z elektronicznych dokumentów, np. rachunków
– angażowanie się w eko akcje lokalnych społeczności
– minimalizowanie odpadu poprzez naprawianie urządzeń zamiast ich wyrzucanie
Jedna z bardziej popularnych akcji organizowana przez placówki szkolne – polegająca na wspólnym zbieraniu śmieci z okazji Dnia Ziemi to doskonała szansa na aktywizację dzieci i młodzieży, podjęcie tematu – dlaczego warto dbać o środowisko, pobyt na świeżym powietrzu i realne działania na rzecz ochrony przyrody.