Webinary nt. odpowiedzialnej konsumpcji, wymianki ubrań i turniej wiedzy. To tylko część działań zaplanowanych w ramach startującego właśnie programu Be.Eco Ukraina skierowanego do szkół i oddziałów ukraińskich. Integruje on wiedzę o klimacie z programem nauczania, zapewniając uczniom narzędzia potrzebne do zrozumienia i ochrony środowiska. Najaktywniejsze szkoły zostaną nagrodzone grantami na działania ekologiczne. Organizatorem jest Fundacja Digital University a partnerem Fundacja Deloitte Polska.
Pierwszy krok do ekologicznej przyszłości szkół
Wiosną tego roku zrealizowano pilotaż programu Be.Eco Ukraina. Pierwsze dwa etapy odbyły się w Warszawskiej Szkole Ukraińskiej. Część teoretyczna obejmowała przetestowanie materiałów edukacyjnych w języku ukraińskim. Uruchomiony został kurs na platformie edukacyjnej, w ramach którego ekspertki z Deloitte poprowadziły webinar o odpowiedzialnej modzie. Następnie zrealizowano Eko Wyzwanie, czyli część praktyczną w formie wymianki ubrań, aby młodzi mogli zgłębić tajniki gospodarki cyrkularnej.
– Do prac nad programem Be.Eco Ukraina zaprosiliśmy ekspertów z zespołów doradztwa środowiskowego Deloitte Ukraina – dzięki ich zaangażowaniu udało się nagrać inspirujące webinary dla nauczycieli oraz dostosować materiały edukacyjne do potrzeb dzieci i młodzieży w szkołach ukraińskich. Ich dotychczasowy odbiór oraz zaangażowanie w prowadzenie zajęć pokazuje, jak ważne pozostają tematy zmieniającego się środowiska. Uważamy, że wiedzę tę warto aktualizować i inspirować do zmieniania nawyków już od najmłodszych lat – mówi Agnieszka Mitoraj, prezeska Fundacji Deloitte Polska. Na koniec przeprowadzono Turniej Wiedzy Ekologicznej, w którym wzięło udział 366 uczniów ze szkół ukraińskich w Polsce i w Ukrainie. Nagrody w postaci grantów finansowych na eko inicjatywy w szkołach otrzymały trzy placówki, a wyróżnienie zdobyło liceum z miasta Jużne.
Metoda małych kroków w walce ze zmianami klimatu
W roku szkolnym 2024/2025 wystartowała pierwsza pełna edycja programu. – Uczniowie muszą zdobyć wiedzę na temat przyczyn i skutków zmian klimatycznych, aby w przyszłości podejmować decyzje z uwagą na środowisko. Odpowiedzialna konsumpcja oznacza tutaj nie tylko ograniczenie zużycia i odpadów, ale również wsparcie dla lokalnych producentów, wybieranie produktów wyprodukowanych w zrównoważony sposób, które nie szkodzą środowisku. Edukacja klimatyczna powinna więc obejmować praktyczne aspekty zarządzania zasobami naturalnymi i wybierania produktów, które wspierają zdrowie naszej planety na długie lata – podkreśla Ela Wojciechowska, prezeska Fundacji Digital University.
W edycji 2024/2025 dostępne są trzy webinary: „Moda czy styl, co jest bardziej ekologiczne?”; „Gospodarka odpadami” i „Kult kup, zużyj, wyrzuć, czyli skąd się wziął konsumpcjonizm?”. Organizatorzy zachęcają do organizacji inicjatyw ekologicznych w szkołach. Na kwiecień zaplanowano Międzyszkolny Turniej Wiedzy Ekologicznej. To swoiste podsumowanie, które daje szkołom możliwość zdobycia grantów finansowych na dalsze działania ekologiczne. Można ubiegać się o tytuł Szkoły Przyjaznej Środowisku, a nauczycie skorzystają ze zdobytych certyfikatów i zaświadczenia o podniesieniu kompetencji.
Program Be.Eco Ukraina odzwierciedla rosnące zapotrzebowanie na edukację ekologiczną, dostarczając narzędzi niezbędnych do wdrażania działań na rzecz środowiska w ukraińskich placówkach edukacyjnych działających w Polsce i w Ukrainie.
Rejestracja: https://kursy.digitaluniversity.pl/course/beeco-ukraine