Zapraszamy do udziału w webinarze w poniedziałek 29 stycznia!
🌳 Współczesne życie coraz częściej toczy się w cyfrowym świecie, a coraz rzadziej w realnym. Mimo wielu zalet takiego zjawiska niesie ono wiele zagrożeń, do których jednym z największych należy utrata więzi człowieka z dziką naturą. Stan ten opisuje tzw. zespół deficytu natury.
🌳 Choć deficyt natury nie jest oficjalnie uznaną jednostką chorobową, to jednak pojęcie to mocno ugruntowało się w kulturze.
🌳 Zerwanie więzi człowieka z przyrodą, wyraża się obniżeniem jego dobrostanu psychicznego i fizycznego.
🌳 Dlatego bardzo ważne jest, aby odbudowywać i wzmacniać te więzi u osób dorosłych, a tworzyć u młodszych, gdyż badania wskazują, że dzieci od najmłodszych lat preferują miasta nad terenami pozamiejskimi.
🌳 Może w tym pomóc prowadzenie zajęć przyrodniczych na świeżym powietrzu w otoczeniu dzikiej przyrody, gdzie dzieci mogą wszystkimi zmysłami ją poznawać i odczuwać.
🌳 W tym procesie wcale nie trzeba całkowicie odcinać się od współczesnych zdobyczy techniki, ale świadomie włączać je w proces poznawania przyrody.
🌳 Przykłady takich zajęć – w podziale na pory roku – zostaną zaprezentowane w trakcie webinaru, aby stały się inspiracją dla nauczycieli i edukatorów przyrodniczych do tworzenia więzi dzieci z naturą.
Nagranie warsztatu i dodatkowe materiały będą dostępne na naszej platformie edukacyjnej!
Nasz prowadzący:
Adam Zbyryt
Biolog, ornitolog, popularyzator nauki. Związany z Uniwersytetem w Białymstoku. Autor czterech książek przyrodniczych oraz licznych publikacji na łamach “Przekroju”. Współprowadzący cotygodniowej audycji radiowej “Dwóch ludzi z puszczy” w Radiu 357. Prelegent TEDx. Za działania popularyzatorskie otrzymał tytuł „Popularyzatora Nauki 2021” w kategorii Animator w konkursie zorganizowanym przez serwis PAP „Nauka w Polsce”. Prowadzi fanpage na Facebooku „Adam Zbyryt – Człowiek z puszczy”, gdzie zajmuje się edukacją przyrodniczą.
🌿🌿🌿
Organizator programu: Fundacja Digital University
Partner główny: Fundacja Deloitte Polska
Partnerzy: RLG Polska, NODN Zyta Czechowska specjalni.pl
Partnerzy merytoryczni: Fundacja Who Will Save the Planet, Fundacja Grunt Odnowa, Rodzice dla klimatu, Earth Day Everyday