Światowy Dzień Recyklingu – dlaczego jest nam potrzebny?
Produkujemy około 2 mld ton odpadów rocznie. Dużo, prawda? A to tylko początek. Według raportu What a waste 2.0, do 2050 roku ludzkość będzie produkować rocznie około 3.4 mld ton odpadów. Obecnie to w Stanach Zjednoczonych oraz Kanadzie produkowana jest największa średnia ilość odpadów na mieszkańca – około 2.21 kg na dzień! Prekursorka idei zero waste, Béa Johnson, przekonuje, że da się inaczej. Jej czteroosobowa rodzina wytwarza rocznie odpadki mieszczące się zaledwie w jednym półlitrowym słoiku. I choć Béa ma wielu naśladowców, także w Polsce, to bez zmian systemowych nie da się rozwiązać problemu nadprodukcji odpadów.
Jak dbamy o środowisko pod względem segregacji odpadów w Polsce?
Statystyki są niepokojące – w 2020 roku z gospodarstw domowych odebrano aż 11,3 mln ton odpadów. To o 40% więcej niż dekadę temu. Przyczyną jest nasz tryb życia – coraz szybszy i nastawiony na konsumpcję. Statystyczny Polak wyrzucił w ciągu roku 362 kg odpadów komunalnych. To o 10% więcej niż w roku poprzednim.
Gdzie trafiają odpady i co się z nimi dzieje?
Część odpadów, która została skierowana do odzysku, a w roku 2020 było to 59%, trafiła do recyklingu. Reszta natomiast jest składowana w celu kompostowania lub kierowana do spalarni z odzyskiem energii. Odpady nienadające się do ponownego przerobienia stanowią 41% i trafiają w Polsce na 1700 ha wysypisk śmieci, gdzie rozkładają się latami. Część spalana jest bez odzyskania energii.
Pamiętajmy, że często niestety nie wykorzystujemy w pełni potencjału przetwarzalnych materiałów. Jednym z takich tworzyw jest szkło. Jedna porzucona, na przykład w lesie, szklana butelka rozkłada się nawet 1 mln lat. Tymczasem szkło jest materiałem, który można przetworzyć niemal bezstratnie. Jeśli coraz więcej osób będzie zwracać uwagę na porzucone słoiki i butelki, i przekazywać je do ponownego wykorzystania, zyskamy czysty krajobraz oraz materiał szklany do ponownego wykorzystania.
Jak wygląda proces przetwarzania odpadów w zakładach komunalnych?
Po odebraniu odpadów i przekazaniu ich do zakładów komunalnych, zaczyna się ich przetwarzanie. Proces ten rozpoczyna się dokładnym przesortowaniem śmieci. W praktyce, odpady umieszczane są na taśmach i rozdzielane są dzięki ludzkiej pracy oraz wykorzystaniu specjalistycznych maszyn. Następnie posegregowane poprawnie odpady dzielone są na te, które da się ponownie przetworzyć, kolejną grupę naturalnych odpadków przekazywanych do kompostowania, a także na śmieci, których nie da się ponownie wykorzystać.
Jak każdy z nas może ograniczyć produkcję śmieci?
Istnieje wiele sposobów na ograniczenie produkcji śmieci przez każdego z nas. Po pierwsze, zanim kupimy produkt, warto zastanowić się, czy jest on dla nas niezbędny. Następnie, podczas zakupów, zwróćmy uwagę na opakowania produktów. Często w lokalnych sklepach czy targach można kupić żywność bez opakowania, a już niemal wszędzie można pakować owoce i warzywa do swoich siatek, zamiast do popularnych zrywek. Coraz więcej sklepów oferuje również produkty sypkie sprzedawane na wagę. Wówczas używamy własnego pojemnika wielokrotnego użytku. Gdy kupujemy przedmiot w opakowaniu, upewnijmy się, czy opakowanie to jest ekologiczne (najlepiej papierowe, szklane). Zastanówmy się również nad ponownym wykorzystaniem opakowania.
Jeśli już wyprodukowaliśmy odpadki, segregujmy je dokładnie. Klasyczny podział na pięć frakcji jest powszechnie znany, jednak nie każdy zdaje sobie sprawę z faktu, że np. mokry karton nie powinien trafić do kosza na papier, a plastikowej butelki z resztkami oleju nie należy wrzucać do kosza na tworzywa sztuczne. Często również zakrętki lądują w koszu na szkło razem ze szklanymi słoikami i butelkami – a powinny znaleźć się w pojemniku przeznaczonym na metale i tworzywa sztuczne.
Kolejną kwestią jest kompostowanie. Warto wziąć pod uwagę stworzenie przydomowego kompostownika. Obecnie dostępne są specjalne pojemniki umożliwiające kompostowanie odpadków naturalnych w mieszkaniu. Gdy proces przebiega poprawnie, nie powinniśmy odczuwać nieprzyjemnego zapachu. Kompostowanie pozwala przetworzyć część odpadów na nawóz przeznaczony do hodowli roślin. Można go wykorzystać do domowych upraw.
Światowy Dzień Recyklingu – przypomnienie, jak mądrze dbać o środowisko
Ustanowiony w 2018 roku Światowy Dzień Recyklingu przypada 18 marca. Święto to ma na celu wzmożenie kolektywnego wysiłku w jak największym przetworzeniu odpadów, by mogły służyć kolejnym pokoleniom. Recykling jest jednym z najważniejszych sposobów, w jaki możemy dbać o środowisko. Dzięki niemu ludzkość ma szansę na stworzenie gospodarki opartej na obiegu zamkniętym.
Myśląc o sprawach wielkich, takich jak ratowanie Ziemi, warto zacząć od siebie, swojego domu, rodziny, ulicy, na której mieszkamy. Bierzmy odpowiedzialność za własne śmieci i inspirujmy innych do działania – na tym polu jest jeszcze wiele do zrobienia.
Źródła: https://www.teraz-srodowisko.pl/aktualnosci/gus-ochrona-srodowiska-w-2020-odpady-komunalne-10550.html
raport What a Waste 2.0:
Kaza, Silpa; Yao, Lisa C.; Bhada-Tata, Perinaz; Van Woerden, Frank. 2018. What a Waste 2.0 : A Global Snapshot of Solid Waste Management to 2050. Urban Development;. Washington, DC: World Bank. © World Bank. https://openknowledge.worldbank.org/handle/10986/30317 License: CC BY 3.0 IGO.
Przy tej okazji udostępniamy przygotowaną przez nas grę na Kahoot it! pt.: Co zrobić z moimi odpadami?
Zachęcamy do wykorzystania jej podczas zajęć w szkole. Celem gry jest sprawdzenie wiedzy uczniów w zakresie prawidłowej segregacji odpadów.
- Link do gry: co zrobic z moimi odpadami >>>
- Instrukcja do przeprowadzania gry pobierz PDF