SOS dla planety to seria filmów edukacyjnych prowadzonych przez młodzież dla młodzieży na istotne tematy dotyczące zmian klimatycznych, ekologii i ochrony środowiska. Wyobraź sobie, że to Ty zadajesz pytania ekspertom o globalne ocieplenie, zmiany klimatu i ochronę środowiska!
W filmach z serii SOS dla Planety, młodzi reporterzy – Zosia, Michał i Szymon – dociekliwie sprawdzają fakty, pytają specjalistów, a także swoich rówieśników o to, jak klimat wpływa na nasz świat. Zagadnienia takie jak zasoby wody, stan gleby i skutki zmian klimatycznych stają się inspiracją do proekologicznego działania.
Oglądaj, ucz się i działaj dla naszej planety!
Obejrzyj zwiastun
Fakty i mity o zmianie klimatu
W pierwszym odcinku SOS dla Planety dr hab. Stanisław Czachorowski wyjaśnia, czym jest klimat, omawia przyczyny globalnego ocieplenia i obala popularne mity na temat zmian klimatu. Młodzież dowie się, jak człowiek wpływa na klimat oraz co można zrobić, by temu przeciwdziałać. Inżynier Bartosz Marcol pokazuje proste sposoby na oszczędzanie wody. W programie pojawiają się też wypowiedzi rówieśników, którzy dzielą się swoimi obawami i opiniami o kryzysie klimatycznym.
Zanieczyszczenie środowiska
W drugim odcinku SOS dla Planety omawiane są zanieczyszczenia wody, gleby i powietrza. Anna Danylczenko, ekspertka ds. ochrony gleb, opowiada o sposobach zapobiegania ich dewastacji i znaczeniu gleby w ekosystemie. Inżynier Bartosz Marcol wyjaśnia, jak innowacje technologiczne pomagają walczyć z zanieczyszczeniem powietrza. Odcinek zawiera również porady, jak młodzież może angażować się w ochronę środowiska, a wypowiedzi rówieśników wzbogacają rozmowę o ich perspektywę na problem zanieczyszczeń.
Społeczne i psychologiczne konsekwencje zmiany klimatu
W trzecim odcinku SOS dla Planety omawiane są społeczne i psychologiczne skutki kryzysu klimatycznego. Agata Sieńczak, edukatorka, wyjaśnia, jak zmiany klimatyczne wpływają na różne grupy społeczne, a zwłaszcza na młodzież i podaje przykłady działań obywatelskich na rzecz poprawy sytuacji. Inżynier Bartosz Marcol przedstawia technologie, które pomagają w adaptacji do zmian i tworzą nowe zawody związane z ochroną środowiska. Odcinek uzupełniają wypowiedzi młodzieży, które pokazują ich obawy i punkt widzenia na zmiany klimatyczne.
JEŚLI SPODOBAŁ/Y CI SIĘ FILM/Y LUB MASZ UWAGI, PYTANIA, REFLEKSJE – PODZIEL SIĘ Z NAMI I WYPEŁNJ KROTKĄ ANONIMOWĄ ANKIETĘ: