WIELKANOC W DUCHU EKO
Wiosna nadeszła, a wraz z nią jak co roku Wielkanoc – jedne z najważniejszych świąt obchodzone przez Polaków. Wiążą się z nimi nie tylko obchody religijne, ale także spotkania w gronie najbliższych, przygotowania do uroczystości oraz piastowanie obrzędów i tradycji około wielkanocnych, które od wieków przyjęły się w naszej kulturze i w naszych domach.
Warto przy tej okazji pamiętać, żeby spędzić ten czas w zgodzie z naturą!
Już kilka tygodni przed świętami, alejki w każdym sklepie pękają od kolorowych wielkanocnych ozdób, czekoladek i drobiazgów. Na pierwszy rzut oka jest to ekscytujące i wprawia w świąteczny nastrój. Prawda jest jednak okrutna: dekoracje trwają jeden sezon, czekoladki są pakowane w folie, plastiki i pudełka. Wszystko to ma jeden cel – zachęcić do jak największych zakupów, często niepotrzebnych produktów, które kupowane i produkowane w nadmiarze tuż po świętach znajdą się wśród odpadów.
Tak więc, jeśli lubisz tradycje wielkanocne, ale nie chcesz przyczyniać się do degradacji środowiska, możesz wprowadzić wiele małych zmian, aby być bardziej przyjaznym dla środowiska.
Oto kilka pomysłów, aby święta wielkanocne spędzić w duchu idei zero waste:
ZAKUPY:
Zrób dokładną listę – tylko potrzebnych zakupów
Kupuj produkty, które można wykorzystać do przyrządzenia wielu potraw, najlepiej lokalne i nieprzetworzone
Kupuj jajka lokalne, organiczne lub z wolnego wybiegu, a do ich barwienia używaj naturalnych barwników. (Pamiętaj – kompostuj skorupki jaj – zawierają one składniki odżywcze, które stanowią świetny dodatek do kompostu, gleby i roślin)
Zwracaj uwagę na objętość produktów. Zamiast kilku proszków do pieczenia czy majonezów możesz kupić jeden większy – w ten sposób ograniczysz ilość opakowań pozostałych po świętach
Kupuj jak najwięcej produktów na wagę i pakuj je we własne, ekologiczne – lniane lub bawełniane – woreczki (uszyte np.: Ze starej firanki)
Poszukaj w pobliskiej okolicy miejsc, w których zaopatrzysz się w naturalne produkty.
Spróbuj też zmienić inne wielkanocne produkty (np. wędliny, mięsa) na ekologiczne, powstałe w zgodzie z naturą.
Na zakupach używaj torb wielorazowych
Jeśli kupujesz jaja w sklepie, sprawdź ich oznaczenie:
Pierwsza cyfra określa sposób chowu kur.
Najlepiej wybierać te oznaczone cyfrą 0 – pochodzące od kur z chowu ekologicznego.
Jeśli nie masz takiej możliwości, zdecyduj się na jaja z 1 – z chowu wolno wybiegowego, gdzie kury mają zapewniony wysoki stopień dobrostanu.
Unikaj natomiast jaj z 3 od kur z chowu klatkowego – ich produkcja wiąże się z cierpieniem zwierząt.
POTRAWY ŚWIĄTECZNE:
Ekologiczne święta celebrujmy bez nadmiaru jedzenia! Bo przecież nie o to chodzi w świętowaniu.
W tym celu:
Przede wszystkim ogranicz ilość jedzenia na świątecznym stole, aby nic się nie zmarnowało.
Dopasuj porcje do liczby domowników i gości.
Jeśli goście partycypują w przygotowaniu potraw – ustalcie kto, co i w jakiej ilości przygotowuje, aby na stole nie znalazło się po kilka jednakowych dań
Samodzielnie przygotuj większość dań – gotowe potrawy w hipermarketach są naszpikowane sztucznymi dodatkami, często są mrożone, a ich przechowywanie w magazynach generuje potężne zużycie energii
Świetnym pomysłem jest na przykład własnoręczne wykonanie czekoladowych smakołyków, majonezu i chrzanu.
Wielkanocne menu z powodzeniem może opierać się na kilku tradycyjnych składnikach. Pomysłów na oryginalne wielkanocne dania nie brakuje w sieci
Jeśli po świątecznym obiedzie pozostało Ci sporo jedzenia, obdaruj nimi gości, zamróź lub zanieś do lokalnego banku żywości albo lokalnej jadłodzielni
W myśl zasady zero waste pozostałe po Wielkanocy produkty wykorzystaj do przyrządzenia innych dań – na przykład jajek można zrobić pastę do kanapek
PRZEDŚWIĄTECZNE PORZĄDKI:
To świetna okazja, aby wspólnie z rodziną zrobić porządki w szafach i na półkach: przepatrzcie ubrania i akcesoria, przekażcie zbędne rzeczy do recyklingu i upcyklingu – dając starym, niepotrzebnym i zużytym przedmiotom nowe życie!
Robiąc porządki używajcie ekologicznych środków takich jak ocet i sody oczyszczona, czy sok z cytryny.
Oto kilka pomysłów:
Płyn do powierzchni szklanych, luster i szyb:
Do butelki z rozpylaczem wlej 2 szklanki wody i ¼ szklanki octu. Możesz dodać jeszcze ¼ szklanki płynnej gliceryny, co zapobiega osadzaniu się kurzu. Zapach octu bardzo szybko się ulotni, ale możesz dodać kilka naturalnego kropel olejku eterycznego.
Najprostszy płyn wycierania kurzu z mebli
Do pół szklanki wody dodaj 5-10 kropel naturalnego olejku eterycznego. Woda usunie kurze, a olejek da zapach.
DEKORACJE WIELKANOCNE
Wielkanoc to wyjątkowy czas, który wymaga odpowiedniej oprawy. Wygospodaruj czas na stworzenie niepowtarzalnych, naturalnych, ekologicznych dekoracji wielkanocnych:
Wielkanocny koszyczek ze święconką to nieodłączny symbol świąt. Stwórz go z naturalnych elementów i przedmiotów niepotrzebnie zalegających w domu, najlepiej metodą upcyklingu z pasków makulatury, kłosów zbóż, albo starych ubrań. Pomysłów w sieci nie brakuje: koszyczek z makulatury
Pisanki wielkanocne, zamiast ozdabiać sztucznymi barwnikami, czy plastikowymi naklejkami, zabarw stosując naturalne barwniki roślinne:
żółć – ugotuj jajka w wodzie z dodatkiem kurkumy
zieleń – umieść jajka w wywarze z czerwonej kapusty z dodatkiem kurkumy, albo użyj puree ze szpinaku
niebieski – gotuj jajka w czerwonej kapuście
brąz – ugotuj jajka w wodzie wraz z łupinach cebuli
róż – jajka zanurz w garnku z pokrojonymi czerwonymi burakami lub z łupinami czerwonej cebuli
bordo/fiolet – umieść jaka w zagotowanym suszu z hibiskusa.
Zrezygnuj ze sztucznych stroików, ciętych kwiatów i plastikowych dekoracji. Udekoruj swój stół naturalnymi elementami:
Posadź rzeżuchę i owies, albo kiełki rzodkiewki
Zasadź w doniczce hiacynty, żonkile, tulipany
Poszukaj naturalnych elementów podczas spaceru (gałązki bukszpanu, bazie, ptasie pióra itp.)
EKO TRADYCJE NA WIELKANOC
Wielkanoc to święta pełne radości, ale również refleksji i zadumy. Zamiast spędzać je przy stole, lepiej wybrać się na długi rodzinny spacer. To doskonała okazja, by spędzić razem czas, cieszyć się naturą i odkrywaniem piękna budzącej się o życia przyrody!
Wielkanocne zwyczaje mogą być świetną okazją do zmiany sposobu życia na bardziej zrównoważony, korzystny dla naszej planety. Warto przy tej okazji znaleźć okazję, do rozmowy i uczulić dzieci na cierpienie zwierząt – na przykład podczas kraszenia pisanek można podjąć temat o klatkowym chowie kur i cierpieniu zwierząt. Warto też zrezygnować z niektórych tradycji, jak na przykład z zabawy oblewania się wodą na śmigus – dyngus. Zamiast tego można omówić z dziećmi problem pogłębiającego się na świecie deficytu wody.
Przeżyte w ekologicznym duchu święta z pewnością nabiorą głębszego wymiaru i pozwolą cieszyć się radością płynącą ze świąt i bliskości rodzącej się do życia przyrody.